Drbna historička: Olomouc ozdobená secesí

Bohatě vyhlížejících secesních domů si všimnete na první pohled, stačí jen při procházce městem zvednout hlavu. Budete okouzleni jejich krásou a detaily.

Secese patří k uměleckým  stylům z přelomu 19. - 20. století a proslavil ji třeba Alfons Mucha svými plakáty. Významně se zdobné secesní linky prosadily i v architektuře a díky zdejším obchodníkům a továrníkům tak tyto domy můžeme obdivovat na pár místech také v Olomouci. Pojďme se podívat na některé z nich.

Když půjdete Ostružnickou ulicí směrem k radnici, zvedněte oči hned v jejím začátku, stojí zde totiž dům manželů Bubeníkových. Fasáda tohoto domu ulicí září jako klenot na dekoltu krásné ženy, jenže to není všechno, je doplněna reliéfem postavy Hanačky v kroji, která v ruce třímá fotoaparát. Eduard Bubeník měl totiž v tomto domě svůj fotografický ateliér. Celé dílo bylo dokončeno v roce 1912, reliéf vytvořil olomoucký štukatér a sochař Josef Hladík a na celá fasáda vznikla podle plánů stavitelů Bohumila Vodičky a Josefa Juránka.

Návrh přestavby fasády vznikl v dílně architekta Bohumíra F.A. Čermáka, který spolupracoval například na slavných stavbách firmy ASO s Josefem Anderem.  Mozaika na průčelí domu je vyrobena z řezaného vitrážového skla a i více než po sto letech neztratila nic ze své původní krásy.

Dalším domem od stejných autorů, jakým je Hanačka s fotoaparátem, najdeme ve Slovenské ulici, nedaleko bývalého Prioru. Secesní fasáda zde nese jméno Aloise Kožušníčka, který byl významným holickým velkoobchodníkem s uhlím, hospodářskými a stavebními potřebami.

Také v Riegrově ulici najdeme zdobené secesní průčelí domu, jejím autorem je Jaroslav Kovář starší. Naproti průchodu z Barvířské ulice stojí dům rodiny Smékalů. Tento architekt se podílel i na přestavbě Muzea moderního umění, které svým stylem zasahuje do neoklasicismu a kubismu. Z Kovářova díla vzešel i Hotel Přerov, který stál na místě dnešní Koruny a byl zbouraný v 80. letech 20. století.

Poslední dům, u kterého se při naší procházce centrem města zastavíme je honosná secesní stavba vyhlížející do křižovatky na Náměstí hrdinů. V budově se od roku 1913 promítaly filmy a Olomoučané ji znali jako Biograf Edison. Původně kino patřilo německému spolku a chlubilo se kapacitou 434 míst, v roce 1925 přešlo do českého vlastnictví. Po komunistickém převratu došlo k jeho přejmenování na kino Mír. Mnoho Olomoučanů si jistě vybaví nejlepší filmy, které zde viděli.

V Olomouci najdeme i další secesní skvosty, včetně toho nejvýznamnějšího - vily rodiny Primavesi, ale tu si necháme na některé z příštích témat.

Čtěte více:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dům, Olomouc, krása, fasáda, Alfons Mucha, kino, secese, Josef Hladík, Jaroslav Kovář, Josef Ander, Únor 1948, styl

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.