PO STOPÁCH... Pavla Křížkovského, kapelníka dómu sv. Václava, který v Olomouci založil spolek Žerotín

Autoři | Foto Fotoarchiv Vlastivědného muzea v Olomouci | Zdroj kniha Osobnosti Olomouckého kraje

V pravidelné pondělní rubrice PO STOPÁCH... se podíváme na život Pavla Křížkovského (vl. jménem Karel Křížkovský), který působil dlouhá léta v Olomouci a pomohl formovat nejen chrámovou hudbu – založil například první český hudební spolek v Olomouci, Žerotín.

Byl prvním ze tří nemanželských dětí služebné Viktorie. Po absolvování gymnázia v Opavě a studií filozofie v Olomouci (podzim 1839) a v Brně (1841–1843) vstoupil do brněnského augustiniánského řádu, vystudoval bohosloví a roku 1848 byl vysvěcen na kněze. Svými dvaceti mužskými čtyřhlasými sbory bez doprovodu (např. Utonulá, Dar za lásku, Odvedeného prosba či Výprask), jejichž melodický i textový materiál čerpal ze Sušilovy sbírky Moravské národní písně (1835, 1840 ad.), naplnil dobový ideál národního skladatele.

V roce 1872 přijal pozvání kardinála arcibiskupa Bedřicha Fürstenberka, aby pozvedl upadající chrámovou hudbu v olomouckém dómu sv. Václava. Funkce provizorního kapelníka se ujal od 1. listopadu. Po krátkém přerušení (polovina srpna 1873 – květen 1874) se do Olomouce vrátil a až do října 1883 zde prosazoval – již jako definitivní kapelník – zásady evropského reformního hudebního hnutí, cecilianismu: Z kůru odstranil kromě varhan, harmonia a pozounů nástrojovou hudbu a uváděl autory renesanční polyfonie, příp. německé a české reformované skladatelské školy. Pro potřeby dómského kůru také komponoval a vytvořil v Olomouci své nejuznávanější duchovní skladby: graduale Haec dies, Lauretánské litanie, Requiem a Te Deum.

Své olomoucké působení naplnil aktivitami i ve světské hudební sféře: Pořádal vlastenecky orientované programy Občanské Besedy, formoval studenty Slovanského gymnázia, účastnil se besed spolku Radhošť v Klášterním Hradisku a založil první český hudební spolek v Olomouci – Žerotín (1880). Jeho mužskému sboru dedikoval sbor Vesna.

Byl jmenován prvním čestným členem spolku Žerotín (1883). Jeho desetiletý pobyt v Olomouci připomíná reliéf Karla Lenharta z roku 1933 a ulice Křížkovského.


Redakce Olomoucké Drbny děkuje Vlastivědnému muzeu a autorům knihy Osobnosti Olomouckého kraje za možnost zveřejnění původních textů.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomouc, Pavel Křížkovský, Žerotín, hudba, Brno, Karel Lenhart, Opava, Slovanské gymnázium, Te Deum laudamus, Drbna.cz

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.