Počasí dnes2 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Utopil se ve vodopádu, byl roztrhán medvědem. Při pořizování selfie zemřelo více než 250 lidí

Při pořizování selfie zahynulo v celém světě v uplynulých šesti letech přes 250 lidí, z toho nejvíce v Indii, Rusku, Spojených státech a Pákistánu. Vyplývá to podle amerického deníku The Washington Post (WP) z výzkumu vědců z Celoindického institutu lékařských věd v Dillí.

Lidé se nejčastěji utopí, spadnou z výšky nebo zemřou při dopravní nehodě

Vědci podle WP analyzovali články v médiích o tragických nehodách spojených s pořizováním fotografických autoportrétů v období od října 2011 do listopadu 2017. Zjistili, že nejčastější příčinou 259 úmrtí bylo utopení. Po něm následovaly dopravní nehody, například při focení s přijíždějícím vlakem, a pády z výšek. K dalším příčinám patřily útoky zvířat, postřelení a zasažení elektrickým proudem.

Až budete stát na okraji malebného útesu nebo na vrcholu vodopádu, dejte si pozor, až budete fotit rychlou selfie. Mohla by to být poslední věc, kterou v životě uděláte," komentoval to WP. Podle vedoucího studie Agama Bansala stojí za podobnými incidenty mnohdy snaha získat co nejlepší záběr. „Když jen stojíte a fotíte se třeba s nějakou celebritou nebo podobně, nic se stát nemůže. Ale když fotíte a riskujete při tom, může být pořizování selfie nebezpečnou činností," uvedl Bansal.

Chtěl si udělat selfie s medvědem, ten ho roztrhal

Zvlášť znepokojivé podle něj je, že při pořizování selfie umírají především mladí lidé. Osmdesát pět procent obětí ve sledovaném období tvořily osoby ve věku od deseti do 30 let. Skutečný počet úmrtí spojených se selfie snímky může být podle Bansala dokonce vyšší než zmíněných 259, neboť ne všechna taková neštěstí patrně byla zdokumentována.

Rovněž letos už bylo zaznamenáno několik smrtelných nehod při focení selfie. V květnu v Indii si jeden muž pokoušel pořídit snímek se zraněným medvědem, šelma ho ale roztrhala. Minulý měsíc ve Spojených státech spadl izraelský turista ze skály v Yosemitském národním parku, když se snažil vyfotit se s vodopádem. Řešením by podle Bansala mohl být zákaz selfie v rizikových zónách, jako jsou například vrcholky hor nebo střechy výškových budov. Taková opatření už v roce 2016 zavedla po sérii úmrtí při focení autoportrétů indická Bombaj. Výsledky studie zveřejnili vědci v odborném časopise Journal of Family Medicine and Primary Care.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky psychologie, ženy, selfie, fotky, idol, krása, smrt, medvěd, vodopád, USA, Indie, Rusko, Pákistán, Dillí, The Washington Post, Bombaj

Utopil se ve vodopádu, byl roztrhán medvědem. Při pořizování selfie zemřelo více než 250 lidí  |  Život & styl  |  Drbna  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.