V Ostravě se nedávno konal Rockaway Azure Hackathon. Tato programovací soutěž měla i olomoucké zastoupení. Parta MashCode dokázala maraton v programování vyhrát se svým projektem sociální sítě pro transparentní účty.
Rockaway Azure Hackathonu je soutěž, ve které musí každý tým za pouhých 24 hodin naprogramovat projekt, který bude fungovat a navíc zaujme. Soutěže v Ostravě se celkem zúčastnilo šest týmů složených z programátorů z celé České republiky. Nejúspěšnější však nakonec byli David Gargulák, Jan Matoušek, Michal Šnajdar a Petr Tyl. Všichni jsou z Olomouce a blízkého okolí. Jejich úkolem bylo za 24 hodin vyřešit nějaký problém z oblasti E-commerce, finančních technologií nebo veřejné dopravy. Během tohoto úkolu mohli využít zkušené mentory, kteří byli všem k dispozici.
Tým MashCode vytvořil projekt TranspaRency 2.0, což je sociální síť pro transparentní účty. Její úlohou je zobrazit bankovní transakce tak, aby se dala spojit s konkrétními daty a bylo možné zjistit mnohem více. Například z jakého kraje jsou sponzoři jednotlivých politických stran nebo jestli někdo nesponzoruje dvě strany najednou. To všechno by navíc mohlo být sdíleno i na Facebooku. Více se dozvíte v rozhovoru s Petrem Tylem, který je jedním z členů MashCode.
Všichni jsme z Olomouce nebo blízkého okolí. Na druhou stranu někteří z nás pracují v současnosti v Brně a Praze.
Všichni se známe delší dobu. Dohromady jsme se dali již před akcí a rámcově se domluvili, co bychom chtěli na Rockaway Azure Hackathonu programovat. Komunikaci nám velice zjednodušil fakt, že jsme téměř všichni spolupracovali na projektu GoCatchMe, o kterém jste vlastně také psali.
Pro 50 % týmu to bylo poprvé, pro nás zbytek podruhé. Byli jsme se před pár měsíci podívat na HyperLoop Hackathon do Bratislavy. Byla to cenná zkušenost. K Azure Hackathonu jsme ale přistupovali úplně jinak.
Brno určitě vypustíme, musíme někdy i spát. Všichni přes týden pracujeme a zároveň se nyní zabýváme několika dalšími projekty. V příštím roce se určitě nějakého Hackathonu budeme účastnit. Je to čistě otázka času. Není jednoduché sejít se v plném počtu. To také souvisí s jednou „výzvou“ pro vaše čtenáře. „Pokud umíš trochu programovat a chceš být součástí naší bandy, tak napiš, zajdeme na pivko, pobavíme se a zapojíme tě do našich projektů“.
To je jednoduchá otázka. To co nás žene dál, jsou výzvy. Navíc teď měníme přístup a chceme se více zaměřit i na projektovou práci. Hackathon pro nás byla zkušenost, jak v rámci desítek hodin přijít s fungujícím prototypem.
Víte, vtipné je, že jsme to vyhráli i bez použití Microsoft Azure (cloudová platforma Microsoftu, kterou měli programátoři použít – pozn.red.) Na druhou stranu je pravdou, že by nám v jisté fázi ušetřil čas.
Rockaway Azure Hackathon je postaven tak, že jsou k dispozici data a na nich můžou týmy vystavět svá řešení. Na druhou stranu mentoři již dopředu dali několik témat. Jedním z nich bylo i využití API (rozhraní pro programování aplikací – pozn.red.) České spořitelny k transparentním účtům.
Chtěli jsme dělat něco, co bychom po 24 hodinách mohli použít a zároveň to mělo nějaký smysl. Příští rok je volební a nás napadlo, že bychom do voleb mohli více zapojit lidi z našeho okolí. A to je i důvod proč jsme propojili transparentní účty, informace z ARESU (Administrativní registr ekonomických subjektů) a FB. Pokud se nám podaří sehnat finance na tento projekt, tak vás možná příští rok čeká FB výzva „Prověř účet svojí strany“.
Ano, několikrát jsme okupovali jednu místní kavárnu a pak strávili několik hodin na Skypu. Převážně jsme se ale zabývali výběrem tématu, strategií a organizačními věcmi, než programováním.
Vidina 24 hodin člověka žene dál. Chtěli jsme za tu chvíli přijít s co nejlepším produktem. Na druhou stranu jsme si ve tři ráno dali pivko, pozdní večeři a šli do osmi spát. Nejhorší je, pokud je člověk ospalý. Pak nic nenaprogramuje a nevymyslí.
Těch technologií bylo více, protože se jedná o komplexnější řešení. Pro serverovou část jsme používali – Web API, .NET, C#. Pro uživatelskou část pak Angular, Node.js a Bootstrap. Současně jsme se napojovali na servery Facebooku, České spořitelny a systému ARES (Ministerstvo financí ČR). To mělo také své technická specifika.
Honza s Davidem bušili kód každý na své části. Michal jim připravoval analytické podklady a hlídal, aby to zafungovalo jako jeden celek, až se to spojí dohromady. Já jsem dělal grafiku, testoval a hledal možnosti datových závislostí.
Bojujeme nyní s časem a financemi, respektive s náklady příležitostí. Na TranspaRency 2.0 bychom chtěli pokračovat, ale reálná možnost výdělku je na tomto projektu téměř nulová. Pokud se nám podaří sehnat sponzora, pak budeme v projektu pokračovat. Je před námi ale spousta práce. Máme napojené API jen jedné banky, na grafice bychom měli také zapracovat, apod. Každopádně v jazyce prototypingu jsme udělali minimal product a ten otestovali na malé skupině lidí. Další případný krok je pilot a pak roll out.
Každý jsme získali minipočítač Raspberry PI a sadu dalších komponent pro vývoj vlastních IoT (Internet of things – pozn.red.) zařízení.
Nemateriální hodnota je mnohem větší než ta materiální. Během 24 hodin jsme splnili úkol, který se na začátku zdál absolutně nereálný. Byly tam týmy, které to v 7 ráno zabalili, protože už dál nevěděli co s tím, nebo jim došly síly. Mezi mentory a současně i porotou byli profesionálové z Microsoftu, Bileta, Rockaway Capital, České spořitelny, atd. Byla to perfektní zkušenost a dovolím si tvrdit, že si to mnozí z nás přidají do našeho „start up“ životopisu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.