Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

VIDEO: První energeticky úsporná klinika v České republice vzniká v areálu Fakultní nemocnice Olomouc

Fakultní nemocnice realizuje největší stavbu za posledních deset let. Budova II. interní kliniky a geriatrie je zajímavá nejen svým rozsahem, ale především neobvyklým architektonickým řešením. Splňuje totiž standardy pasivní budovy, a to jako jediný nemocniční objekt v České republice. Nemocnice do stavby investuje 335 milionů korun, necelou třetinu z této částky pokryje dotace Ministerstva zdravotnictví ČR, zbývající prostředky hradí zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů. První pacienty nový objekt přivítá na přelomu srpna a září letošního roku.

„Díky této investici se nám podaří zásadně zlepšit prostředí na dvou pracovištích, která nyní sídlí v prostorách vybudovaných v prvních desetiletích existence naší nemocnice. Dostaneme se tak z hlediska zázemí pro pacienty i personál na špičkovou úroveň i z pohledu jednadvacátého století, což je obrovský skok kupředu. Výsledkem bude výrazně vyšší komfort a kvalita péče o gastro-enterologické, hepatologické a geriatrické pacienty a rovněž výrazný posun v oblasti endoskopické péče,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík.

Budova bude disponovat pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím. Roste od února loňského roku vedle chirurgického komplexu a společné sídlo v ní najdou špičková pracoviště II. interní kliniky - gastro-enterologické a hepatologické a oddělení geriatrie.  V projektu je zahrnuta jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. Navíc jsou zde i speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty.

Stavba je velice zajímavá i z pohledu designu a konstrukčního řešení. „Klinika byla projektována jako budova s inovativními prvky a téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes,“ pospal vedoucí útvaru investic FN Olomouc Jaroslav Junek.

Nová budova nabídne řadu technických zajímavostí. Mezi ty patří podle slov Jaroslava Junka například maximální využití denního světla díky speciálně zešikmené úpravě ostění a fasády u většiny oken. „Projektanti se zaměřili i na orientaci budovy a použité materiály tak, aby nedocházelo k velkým únikům tepla v chladnějším období roku a zároveň aby budova neabsorbovala velké množství slunečního záření a během horkých letních dnů se příliš nepřehříval její interiér. Šetří se tak i energie vynakládaná na provoz klimatizace. Ve všech veřejných prostorách, čekárnách i chodbách se využívá denní světlo, v rámci dispozičního a konstrukčního řešení se rovněž počítalo s tím, že pacienti potřebují spíše více tepla a tlumenější osvětlení, zdravotníci zase naopak,“ vysvětlil Jaroslav Junek.

Půdorys nové kliniky je ve tvaru písmene U, má optimální poměr pevných a prosklených ploch a konstrukce je tvořena železobetonovým monolitem. „Nosný skelet budovy je bezprůvlakový sloupový se speciálními nosníky, použili jsme také prefabrikované stropy. Stavba tak nejen rychle vyrostla, ale zároveň jsme na každém patře ušetřili čtyřicet centimetrů v tloušťce stropů, takže jsme vlastně uspořili téměř jedno celé podlaží ve výšce budovy,“ dodal autorizovaný architekt Adam Rujbr, majitel kanceláře, která stavbu projektovala.

Rujbr doplnil i další zajímavost. Fakt, že konstrukční vlastnosti stavby umožňují v budoucnu změnit její vnitřní dispozice podle aktuální potřeby. „Technologie se zvláště v medicíně rychle vyvíjejí, některé přístroje dříve zabíraly třeba i několik místnost a dnes se vejdou na mnohem menší plochu. Změnit se může i skladba a potřeby pacientů. Chtěli jsme proto, aby se budova dala v budoucnu snadno dispozičně přestavět,“ podotkl architekt.

Projektanti počítali také s propojením nové kliniky s okolními budovami. Do chirurgického komplexu s centrálním rentgenem a operačními sály bude možné pacienty přepravit suchou nohou díky prosklenému ocelovému tubusu v délce padesáti metrů. Budova bude napojena na moderní celonemocniční systém potrubní pošty, který přepravuje vzorky do laboratoří a další materiál. „Nezapomněli jsme ani na zeleň. V atriu kliniky bude osazen strom, další popínavé zelené rostliny ozvláštní i průčelí budovy a do okolní krajiny bude klinika zapadat i z ptačí perspektivy. Zelená retenční střecha bude navíc zadržovat dešťovou vodu a pomůže i z hlediska tepelné regulace budovy,“ doplnil Jaroslav Junek.

Úplně hotovo by mělo být letos v červnu. To se plánuje dokončení této největší investiční akce ve Fakultní nemocnici za posledních deset let. Z celkových nákladů pokryje dotace Ministerstva zdravotnictví ČR částku 109 milionů, dalších 226 milionů tak hradí zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů. Stěhování obou zdravotnických pracovišť do nových prostor bude rozplánován nejspíš na letní měsíce. Pacienti by se tedy mohli začít v nové budově léčit už na konci letošních prázdnin nebo na začátku nového školního roku.

Tisková zpráva | Foto marketing.fnol.cz

Štítky nemocnice, architektura, FNOL, Olomouc, klinika, pacient, Česko, Fakultní nemocnice Olomouc, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Roman Havlík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: První energeticky úsporná klinika v České republice vzniká v areálu Fakultní nemocnice Olomouc  |  Život & styl  |  Drbna  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.