Pouze jeden pozitivní výsledek zachytily testy na covid-19 u bezmála šesti stovek studentů v Olomouci, kteří se tento týden jako první v zemi zapojili do pilotního testování pomocí kloktacích PCR testů. Na sociálních sítích to dnes oznámil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Testování se ve dvou vlnách v pondělí a ve čtvrtek zúčastnilo celkem 596 studentů čtvrtých ročníků olomouckých středních škol. Vzorky byly vyhodnoceny v úterý a pátek v laboratoři Fakultní nemocnice Olomouc.
Při úterním rozboru vzorků byly všechny negativní. "Jeden pozitivní nález byl v pátečním kole. PCR testování je obecně o něco přesnější a mohlo by být vhodně kombinovatelné s uvažovanými antigenními testy," uvedl Suchánek. Podle hejtmana se tyto výsledky testování stovek maturantů předpokládaly, protože v této věkové kategorii je nyní minimum pozitivních případů nákazy koronavirem.
Testování na olomouckých školách bylo zkušebně provedeno i kvůli tomu, že 1. března se mají to škol vrátit maturanti a deváté ročníky. Studenti mají být zpočátku testování pouze antigenními testy. "Poměrně zásadní vadou na kráse zprávy o testování je fakt, že jakkoliv ministr školství Robert Plaga se k testování v Olomouci a principu PCR testů vyjadřoval pozitivně, ministr zdravotnictví Jan Blatný o PCR nechtěl slyšet a vláda jedná pouze o stamilionových zakázkách na antigenní testy z Číny. Tak nevím - jde tady jen o nedůvěru v české vědce a výrobce?" podotkl Suchánek
Výsledky testování olomouckých školáků podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha odpovídají nízkému počtu nových případů covid-19 ve věkové kategorii deset až 19 let v tomto kraji. Ústav kloktací testy vyvinul a s krajem na pilotním testování středoškoláků spolupracuje. "Doposud získaná data svědčí pro efektivitu protiepidemických opatření v této cílové skupině a pravděpodobně umožňují zahájení výuky při dodržení protiepidemických opatření a pravidelného testování citlivými testy ve školách," komentoval výsledky první vlny testování Hajdúch.
Hajdúch ale upozornil, že ve věkové skupině dětí do devíti let, které nyni navštěvují mateřské a základní školy, rychle stoupá počet nově nemocných covidem-19. Považuje proto za vhodné se na tuto cílovou skupinu preferenčně zaměřit.
Podle Hajdúcha narůstají důkazy o nevhodnosti antigenního testování ve skupině bezpříznakových jedinců. "Například nově publikovaná data z Rakouska ukazují, že antigenní sebetestování odhalí u žáků pouze 0,02 procenta nakažených, přičemž PCR metoda s neinvazivním odběrem odhalí minimálně desetinásobně více případů onemocnění," doplnil.
Testy studentů se uskutečnily formou kloktacích samoodběrů ráno doma s navazující elektronickou registrací žádanek o vyšetření, sběrem vzorků ve škole a vyšetřením v laboratoři citlivou PCR metodou. Olomoucký kraj testování maturantů neplatil, testy a jejich vyhodnocení zajišťovala fakultní nemocnice. Kraj se na akci podílel logistikou, stojí i za propagačním videem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.