Poslední dva muže obžalované v kauze takzvané lihové mafie Radka Březiny, u kterých dosud nepadl pravomocný verdikt, čeká v lednu soud.
Jednání v případu správce Březinových nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, nařídil olomoucký krajský soudce na 10. a 11. ledna, půldruhého roku po vrácení případu vrchním soudem. Prodlení způsobilo dovolání i stížnosti v této rozsáhlé kauze. Soud se nebude muset zabývat celým případem takzvané lihové mafie, ale pouze částí, která se týká obžalovaných. U Pantlíka jde o sklad v Olomouci - Holici, kde se členové gangu snažili na poslední chvíli tajně ukrytý líh zdenaturovat či vypustit, Kovářík měl na starost sklady v Ostravě. „Musel jsem počkat, až se mi vrátí spis. Bylo tam podáno dovolání a stížnost na porušení zákona, což má samozřejmě přednost," řekl soudce Eduard Ondrášek.
Podotkl, že na rozhodnutí Nejvyššího soudu závisel i další postup v tomto případě. Čas zabrala i rozsáhlá agenda týkající se trestu propadnutí majetku u zbylých obžalovaných. Správce Březinových nemovitostí Kovářík původně dostal od krajského soudu devět let a dva měsíce. Obžalovanému Pantlíkovi, který jako jediný nebyl souzen za účast na organizované skupině, uložil soud jako jedinému podmíněný trest. Jejich odvolání vrchní soud loni v červnu vyhověl s tím, že jejich zavinění není zcela bez pochybnosti prokázáno. „Oba dva žádají zproštění," uvedl již dříve soudce Ondrášek.
V případu s rekordní škodou na daních ve výši téměř šest miliard korun bylo původně obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Zbývajících šest mužů je již za obchody s nelegálním lihem pravomocně odsouzeno. Nejvyšší trest 13 let dostal šéf mafie Radek Březina, jeho bratrovi Tomášovi nakonec Nejvyšší soud snížil původně šestiletý trest na 3,5 roku. Tomáš Březina je také jako jediný již na svobodě, před časem byl podmínečně propuštěn. Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových.