Dvaaosmdesátiletá žena ze Šumperska uvěřila podvodné reklamě na výhodné investování a zaregistrovala se přes formulář údajné poradenské společnosti. Důvěra k neznámým lidem stála penzistku přes sto tisíc korun. Případ vyšetřuje Policie ČR, která nadále nabádá k obezřetnosti a pořádá rovněž preventivní besedy nejen pro seniory.
Kyberpodvodníci zneužili důvěry dvaaosmdesátileté ženy, kterou zaujala na internetu reklama s příslibem zhodnocení finančních prostředků. Důchodkyně vyplnila registrační formulář a brzy jí telefonoval neznámý člověk. „Ten po ní požadoval zaplacení vstupního vkladu ve výši 250 EUR. Žena s tím neměla problém a peníze ze svého účtu poslala. Pak následoval další hovor, během kterého pachatel ženu pod smyšlenou legendou správy jejího investičního vkladu přesvědčil k nainstalování vzdáleného přístupu AnyDesk do notebooku,“ popsala sérii neobezřetných kroků oběti online šejdířů policejní mluvčí Tereza Neubauerová.
Když měl pachatel přístup k cizímu počítači, využil této možnosti k uskutečnění dvou plateb po 50 tisících korun. „Seniorka tak tímto podvodným jednáním přišla o 106 050 Kč. Kriminalisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ sdělila policistka.
Středa, 7. února 2024, 12:51
Se strmě rostoucím počtem případů kyberkriminality se v posledních dvou letech potýkají policisté napříč Českou republikou a výjimkou není ani Olomoucký kraj. Podle bilance kriminality za rok 2023 evidovala policie v regionu přes 1200 trestných činů...
Četnost případů kyberkriminality každoročně narůstá, s cílem varovat před hrozbami v prostředí internetu vzniklo hned několik informačních kampaní. Jednou z nich je také iniciativa Policie ČR a Olomouckého kraje s názvem „Prokoukl to! A ty?“ Součástí aktivit kampaně jsou také osvětová setkání s policisty, jedno takové proběhlo v úterý 13. února v Klubu důchodců při Domě s pečovatelskou službou v Zábřehu.
„Beseda byla zaměřena především na doporučení a rady, jak se chránit v online světě, bezpečně používat takzvanou ‚chytrou elektroniku‘ a jak by měli senioři bezpečně používat internet a čeho by se měli vyvarovat. Také byli obeznámeni s nejčastějšími druhy internetových podvodů a byly jim předestřeny i konkrétní případy podvedených občanů. Zájem mezi seniory o přednášenou problematiku byl velký. Svědčí o tom i fakt, že na přednášku přišlo více jak 50 seniorů,“ komentoval policejní preventista Ladislav Jílek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.