Minimálně šest tisíc poškozených a škodu přesahující dvě miliardy korun evidují kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu v kauzu mimořádně rozsáhlého podvodu fondu WCA International. Detektivové obvinili jednu fyzickou a jednu právnickou osobu, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
„Podle našich závěrů měla obviněná obchodní společnost nabízet široké veřejnosti investice do produktů fondu ‚WCA International‘ a jejich prostřednictvím pak zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů například DJIA, S&P, DAX, FTSE, komodit, cenných kovů a obligací významných společností či startupů a technologických nebo výrobních projektů,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ SKPV) Jaroslav Ibehej.
Podle zjištění policistů nejméně šesti tisícům poškozených vznikla škoda přesahující 2,1 miliardy korun. Alternativní fond WCA International frýdecko-místeckého podnikatele Matouše Poláka na svém webu uvádí, že společnost se nachází v úpadku a probíhá příprava reorganizačního plánu.
Středa, 7. února 2024, 12:51
Se strmě rostoucím počtem případů kyberkriminality se v posledních dvou letech potýkají policisté napříč Českou republikou a výjimkou není ani Olomoucký kraj. Podle bilance kriminality za rok 2023 evidovala policie v regionu přes 1200 trestných činů...
Mluvčí Ibehej přiblížil, že policisté provedli velmi rozsáhlé prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací. „Kriminalisté došli k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarované klientům. Naopak značnou část vkladů měl použít pro svoji osobní potřebu, například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. V neposlední řadě měl vyplácet nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří investory do společnosti doporučili,“ popsal mluvčí z NCOZ s tím, že činnost obviněné fyzické osoby tak nesla znaky takzvaného Ponziho schématu, tedy takzvané pyramidy či letadla.
Obvinění z podvodu čelí jeden člověk a jedna firma, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Obviněné fyzické osobě hrozí v případě pravomocného odsouzení až deset let za mřížemi, nyní je stíhaná na svobodě.
V souvislosti s popularitou investic a množstvím řešených případů přidávají policisté také apel na opatrnost. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává,“ uzavřel Ibehej.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.