Kriminalisté stíhají v kauze dvoumiliardového podvodu fondu WCA jednoho člověka a firmu

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Minimálně šest tisíc poškozených a škodu přesahující dvě miliardy korun evidují kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu v kauzu mimořádně rozsáhlého podvodu fondu WCA International. Detektivové obvinili jednu fyzickou a jednu právnickou osobu, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

„Podle našich závěrů měla obviněná obchodní společnost nabízet široké veřejnosti investice do produktů fondu ‚WCA International‘ a jejich prostřednictvím pak zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů například DJIA, S&P, DAX, FTSE, komodit, cenných kovů a obligací významných společností či startupů a technologických nebo výrobních projektů,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ SKPV) Jaroslav Ibehej.  

Podle zjištění policistů nejméně šesti tisícům poškozených vznikla škoda přesahující 2,1 miliardy korun. Alternativní fond WCA International frýdecko-místeckého podnikatele Matouše Poláka na svém webu uvádí, že společnost se nachází v úpadku a probíhá příprava reorganizačního plánu.

Škoda 141 milionů za rok. Policisté v Olomouckém kraji řeší stále více případů kyberkriminality

Se strmě rostoucím počtem případů kyberkriminality se v posledních dvou letech potýkají policisté napříč Českou republikou a výjimkou není ani Olomoucký kraj. Podle bilance kriminality za rok 2023 evidovala policie v regionu přes 1200 trestných činů...

Mluvčí Ibehej přiblížil, že policisté provedli velmi rozsáhlé prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací. „Kriminalisté došli k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarované klientům. Naopak značnou část vkladů měl použít pro svoji osobní potřebu, například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. V neposlední řadě měl vyplácet nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří investory do společnosti doporučili,“ popsal mluvčí z NCOZ s tím, že činnost obviněné fyzické osoby tak nesla znaky takzvaného Ponziho schématu, tedy takzvané pyramidy či letadla.

Obvinění z podvodu čelí jeden člověk a jedna firma, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Obviněné fyzické osobě hrozí v případě pravomocného odsouzení až deset let za mřížemi, nyní je stíhaná na svobodě.

V souvislosti s popularitou investic a množstvím řešených případů přidávají policisté také apel na opatrnost. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává,“ uzavřel Ibehej.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Krimi, podvod, investice, Ponziho schéma, WCA International, NCOZ, Vrchní státní zastupitelství Olomouc, VSZ Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.