Oxid uhelnatý způsobil od začátku roku přiotrávení už u sedmnácti lidí v Olomouckém kraji. Velký podíl na tomto čísle má incident v Horce nad Moravou, kdy se v soukromé firmě naráz přiotrávilo 13 lidí. Policie tento případ kvůli nejasnostem stále neuzavřela.
Unikajícím oxidem uhelnatým se v letošním prvním čtvrtletí v Olomouckém kraji přiotrávilo 17 lidí včetně jednoho dítěte. Hasiči v regionu k těmto událostem vyjížděli v pěti případech. V jednom z nich, ve firmě v Horce nad Moravou, se nebezpečným plynem najednou přiotrávilo hned 13 lidí. Policie případ stále ještě neuzavřela. Hasiči v souvislosti se zvyšujícím se počtem otrav nabádají k obezřetnosti.
Hasiči v kraji za první čtvrtletí vyjížděli k 67 únikům nebezpečných látek. Šlo o úniky do ovzduší, úniky provozních kapalin či zásahy kvůli měření koncentrací. "Z 67 nahlášených úniků nebezpečných látek se pět událostí týkalo právě výjezdů na oxid uhelnatý. Při těchto pěti událostech bylo zraněno 16 osob a jedno dítě, lidský život si tyto úniky nevyžádaly," informovala dnes mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Největší událostí byl únik oxidu uhelnatého v areálu soukromé firmy v Horce nad Moravou 19. ledna, kdy se přiotrávilo 13 zaměstnanců. Jedna z žen skončila tehdy v ostravské nemocnici. "Případ otravy zaměstnanců v obci Horka nad Moravou je stále v prověřování," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.
Hasiči však zasahovali během letoška také na začátku ledna v Prostějově, kde se jedovatým plynem přiotrávilo dítě, další osoba se nadýchala v lednu v Domaželicích a v únoru v Přerově. V polovině února se nadýchal oxidem uhelnatým jeden člověk v koupelně ve Zlatých Horách na Jesenicku.
Loni zaznamenali hasiči za celý rok v souvislosti s únikem oxidu uhelnatého deset výjezdů a šest zraněných. O rok dříve to bylo devět výjezdů a 18 přiotrávených osob. Statistiky tam tehdy navýšil v únoru případ sedmi otrávených v jednom z olomouckých barů.
Ročně je v Česku zaznamenáno několik otrav oxidem uhelnatým, který je produktem nedokonalého spalování. Nebezpečný plyn je zrádný, protože není vidět ani cítit. Lidé, kteří se nadýchají oxidu uhelnatého, mohou pozorovat bolest hlavy nebo malátnost. Při vyšší koncentraci mohou upadnout do bezvědomí a zemřít. Nejčastější příčinou úniku oxidu uhelnatého v domácnostech jsou netěsnosti plynových kotlů. Otrava však může snadno nastat i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla nebo je zanesený komín. Hasiči proto nabádají k pravidelné kontrole a revizi topidel, ohřívačů vody a plynových kotlů. Lidé by si měli také pořídit detektor nebezpečných plynů.
zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.