Mistrem Moravy a Slezska ve stolním hokeji se před pár dny na turnaji v Brně stal David Dvořáček z olomouckého klubu SHC Vědátoři. "Průběh turnaje nebyl podle mých představ, stačilo však zdravé naštvání a byl jsem ve finále. Tam jsem porazil spoluorganizátora a titul jel na Hanou," raduje se dnes vítěz. O čem je stolní hokej, co obnáší a kde vlastně vznikl, popisuje v rozhovoru.
Jednatřicetiletý David Dvořáček se stolním hokejem začínal v roce 2010. V Olomouci bydlí asi pět let, předtím žil ve Velkém Týnci. Kromě stolního hokeje hraje fotbal, tenis a s přítelkyní také badminton. Milují cestování.
Jak jste se vlastně ke stolními hokeji dostal?
Ke stolnímu hokeji mě přivedl můj táta, když mi bylo patnáct let. Dostal jsem ho k Vánocům, uvnitř krabice byl letáček s turnaji. Taťkův nápad byl, že bychom mohli na nejbližší turnaj zajet, byl ve Svitavách. Začátky jsou vždy strašně obtížné. Přijel jsem jako úplný nováček a dostával skoro od každého deset gólu. Důležité ale bylo se na to nevykašlat a získat nějaké zkušenosti. Hlavní výhodou je, že je to výborná hra pro tatínky s dětmi. Každopádně mě stolní hokej chytl a začal jsem trénovat sám, z čehož těžím dodnes.
Co vás u stolního hokeje drží, co vás nejvíce baví?
Je toho strašně moc. Co se týká stolního hokeje, tak porážet, porážet a porážet. Jsem soutěživý typ, takže mi každá porážka vadí. Dalším faktorem je, že jednou měsíčně hrajeme Český pohár po celé republice. Každý měsíc tak jezdíme s přítelkyní do různých měst na prodloužený víkend. Já jezdím hlavně hrát, je to celá sobota a přítelkyně si jezdí po wellness. Bereme to jako poznávání nových míst, kam bychom jen tak nejeli.
Kolik času věnujete trénování?
Popravdě, asi před pěti roky se můj stůl rozbil, tudíž doma nemám žádný a netrénuji. S klukama z Olomouce máme sem tam nějaký trénink, kde zkouším nové věci, co se týče blafáků a různých jiných útočných manévrů. Do toho se ještě věnuji fotbalu a někdy je to hodně náročné. Ale určil jsem si, že stolní hokej bude koníček.
A prozradíte některé útočné manévry nebo hlavní fígle?
Každý hráč má svůj styl, někdo hraje tak, že do toho buší a nic nevymyslí, a jiný hráč u hokeje přemýšlí a hraje si svou hru. Já jak jezdím po turnajích už patnáct let, tak vím, co od různých hráčů čekat. Nejhorší jsou neznámí hráči, musím čekat na to, co předvedou, a potom vím, co si můžu dovolit. Při hře je důležité soustředit se, přemýšlet, předvídat, mít zručnost a reflex, musíte už dopředu vědět, co soupeř udělá s brankářem, zní to složitě, ale je to jen o tréninku. Já trénuji vlastně jen útok, dávám si různě špejle mezi hráče a snažím se je objíždět a dávat góly. Když mi bylo dvacet, jezdíval jsem i po světě. Hrával jsem v Norsku, Švédsku, Lotyšsku, Německu, na Slovensku i Maďarsku.
Kde vlastně stolní hokej vznikl, jakou má tato hra historii?
Stolní hokej vznikl již někdy kolem roku 1930 ve Švédsku a Finsku. V té době samozřejmě nebylo možné využívat plasty, první hrací plochy byly vyrobeny z plechu. Švédská firma Stiga pak začala vyrábět svůj táhlový hokej začátkem 80. let. Díky zdařilému provedení a především ukončení výroby dvou konkurenčních firem se Stiga hokej stal standardem. Díky nadšení švédských hráčů se pak postupně rozšiřoval.
V devadesátých letech pak přišel celosvětový boom stolního hokeje, že ano?
Celosvětový rozvoj nastal až koncem devadesátých let. Hokej se rozšířil mimo Skandinávii a výrazně se prosadil například v Rusku, Ukrajině a Lotyšsku. Vzniklo několik nových národních asociací a to vedlo k myšlence vytvoření mezinárodní asociace. Asociace dostala název International Table Hockey Federation, její zakládací listina byla podepsána v červnu 2005 při mistrovství světa v lotyšské Rize. ITHF nyní sdružuje šestnáct národních federací. Češi drží v mužských a ženských týmových kategoriích pozici čtvrté až páté nejsilnější země.
A co olomoucký klub stolního hokeje?
Náš klub je vcelku mladý a vlastně jsme jej založili díky dvěma hospodským turnajům, které organizoval nynější předseda Honza JaRon Tomáštík. Kromě mě se tam sešli hráči z Prostějova a Přerova. Po dvou Českých pohárech v Pevnosti poznání jsme pak zorganizovali i Světový pohár, vedle Prahy historicky druhý takový turnaj na území ČR. V současnosti se věnujeme také dalšímu velkému projektu, který se jmenuje Stolní hokej do škol. Objíždíme základní a střední školy na Olomoucku a doufáme, že to vytvoří nové podhoubí juniorských hráčů.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám