Kampaň v Olomouckém kraji byla střízlivá a bez mítinků

Autoři | Foto Budějcká Drbna

Střízlivá a finančně podstatně skromnější byla letošní kampaň před nadcházejícími krajskými a senátními volbami v Olomouckém kraji. Z náměstí a ulic, kde se dříve odehrávaly běžné mítinky a shromáždění, se přesunula na billboardy a na sociální sítě. Na podobě kampaně se podepsala především současná pandemie koronaviru, strany a hnutí za kampaň letos utratily také méně peněz. Výraznější byla na některých místech spíše senátní kampaň, která například v Přerově viditelně zastínila volby do krajského zastupitelstva.

„Volební kampaně byly všeobecně velmi redukovány, velmi složitě začínaly, protože v době, kdy kampaně již běží naplno, což byl březen a duben, tak Česká republika byla v pandemii a v nouzovém stavu. Přes léto měli všichni jiné starosti. A v době, kdy jsme samotnou kampaň měli dělat, což je v září, ji prožíváme v období, kdy se děsíme, co stoupající křivky udělají," řekl lídr ČSSD a krajský předseda strany Jiří Zemánek.

Pandemie má podle něj vliv i na samotnou podobu kampaní. „Jsou střízlivější, nevtírají se lidem. Těžko se dá mluvit o kontaktní kampani, když chodíme s rouškami. Je to naprosto netypická situace," podotkl Zemánek s tím, že stranu stála letos kampaň do krajských voleb 2,5 krát méně než před čtyřmi lety. ČSSD se stejně jako ostatní strany a hnutí v kraji soustředí na on-line prostředí, sociální sítě a debaty v novinách či rádiu.

Na billboardy, poutače či sociální sítě se během kampaně zaměřila i ODS. „Kampaň není tolik kontaktní, jak bývala. Nemyslím si, že by kampaň byla ovlivněná covidem, ale covidem byla ovlivněna nálada ve společnosti, a to především kvůli neustálým změnám pravidel. Sám jsem zvědav na volební účast a na výsledky," sdělil krajský šéf strany Michal Zácha. V Přerově pro voliče strana přichystala i letní kino, závěrečný mítink je naplánován na 29. září v Olomouci, uvidí se však, jak budou vypadat aktuální opatření.

Podobně směřovaly kampaň i ostatní strany. Ubylo předvolebních akcí ve veřejných prostranstvích, na intenzitě naopak nabrala komunikace s voliči například prostřednictvím sociálních sítí. Všechny své předvolební akce v uzavřených prostorech kvůli rostoucímu počtu koronavirových nákaz zrušila politická uskupení Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj a Piráti a Starostové. „Vláda zanedbala preventivní opatření proti šíření koronaviru. Následkem je prudký nárůst počtu nových případů onemocnění covid-19. My nechceme přispívat ke zhoršování situace, proto jsme se s respektem k epidemiologickým opatřením rozhodli zrušit předvolební akce ve vnitřních prostorách," vysvětlil lídr kandidátky Piráti a Starostové Josef Suchánek.

Členové krajské rady před volbami zvýšili účast na veřejných akcích, které souvisí například s oslavami 20 let od vzniku krajské samosprávy, otevírání opravených silnic či dokončením dalších investic. Tyto akce jsou totiž v hledáčku regionálních médií. Například hejtman a lídr ANO Ladislav Okleštěk nechyběl s primátorem Olomouce Miroslavem Žbánkem (ANO) na úterním otevření nového ambulantního pavilonu hematoonkologické kliniky FN Olomouc, tento týden má plánu dalších šest akcí. Kromě slavnostního otevření opravené silnice na Přerovsku a nové stanice hasičů v Přerově nechybí v jeho diáři ani slavností předání nových dílen na přerovské střední škole či otevření dvou hasičských zbrojnic.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, volby, kraje, kampaň, Olomoucký, Olomoucký kraj, sociální síť, Přerov, pandemie covidu-19, Volby do Senátu Parlamentu České republiky, COVID-19, Jiří Zemánek, ČSSD, ANO 2011, Česká pirátská strana

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.