Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

V zoo na Svatém Kopečku se narodila dvojčata lemurů tmavých. Po osmileté pauze

Autoři , | Foto Zoo Olomouc

Návštěvníci Zoo Olomouc mohou pozorovat nové přírůstky ve výběhu lemurů tmavých, po osmileté pauze přišla na svět dvojčata. Olomoucká zoologická zahrada neměla v předchozích letech doporučení k odchovu, nyní už samice nosí na svém těle mláďata. Díky výrazné pohlavní dvojtvárnosti tohoto druhu polooopic odborníci v zoo brzy věděli, že se narodil samec a samička.

„První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po deseti dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ vypráví zooložka Jitka Vokurková. Upozornila, že většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů rychle ubývá životní prostor a stávají se nejohroženější skupinou primátů na světě.

VIDEO: Maňásek servíruje natrávené myši. Zoo Olomouc ukázala krmení mláděte vzácného kondora

Jak vypadá péče o cenný přírůstek do ptačí říše v Zoo Olomouc ukázali zástupci zoologické zahrady na videoklipu z krmení. Po 14 letech se i díky pomoci odborníků z liberecké zahrady těší na Svatém Kopečku z malé samičky kondora královského, jejíž...

Olomoucká zoologická zahrada chová lemury tmavé od roku 1995, kdy je získala z francouzské zoo. Od té doby se na Svatém Kopečku narodilo 32 mláďat. „Zajímavostí je, že se mláďata na severní polokouli, tedy i v naší zoo, rodí v jinou roční dobu než na Madagaskaru. Zatímco u nás se vždy rodí na jaře, tak na Madagaskaru je to na podzim. V tuto dobu tam začíná období dešťů a pro lemury se naskýtá větší pestrost a množství potravy,“ zmínila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Na Madagaskaru tento druh poloopic obývá pralesy na severozápadě ostrova. Typický pro lemura tmavého je i výrazný pohlavní dimorfismus, samci jsou sytě černě zbarvení, zatímco samice jsou hnědavé s bílým břichem a hlavou. Samice jsou vůči samcům výrazně dominantní. Lemuři tmaví jsou nejaktivnější časně ráno a pak až v podvečer. V poledne spí ve stínu stromů, v olomoucké zoo odpočívají v boudičce. „U tohoto druhu bylo opakovaně pozorováno, že využívají toxický sekret mnohonožek k vtírání do srsti. Předpokládá se, že toxiny mají insekticidní účinky, což je pro lemura prospěšné,“ doplnila pozoruhodnou skutečnost o chování lemurů mluvčí Gronská.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, Zoo Olomouc, lemur tmavý, mládě, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V zoo na Svatém Kopečku se narodila dvojčata lemurů tmavých. Po osmileté pauze  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.