Novou službu určenou pro pomoc a zvýšení komfortu seniorů či osob se zdravotním hendikepem spustila olomoucká charita. Platforma nazvaná ISIDOR+ má kromě podpory v různých krizových situacích budovat také novou komunitu a umožnit on-line setkávání či aktivity s využitím poskytnutého tabletu. Projekt je v pilotní fázi, charita nabízí zájemců možnost službu vyzkoušet.
Služba stojí na dvou pilířích, cílem prvního z nich je zajistit bezpečí pro seniory či chronicky nemocné a handicapované lidi, kteří žijí sami a mohou se dostat do neočekávaných situací. „Každý klient obdrží nouzové tlačítko v podobě přívěsku, které lze snadno nosit v kapse nebo na krku. V případě potřeby, například při pádu, může klient stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Dispečink, který funguje nonstop, se spojí s klientem přímo přes tlačítko, vyhodnotí situaci a postupuje dle předem dohodnutého scénáře,“ uvedla vedoucí střediska pečovatelské služby Charity Olomouc Jitka Weigelová, která je koordinátorkou projektu.
Sobota, 30. listopadu 2024, 18:56
O osmadevadesátiletou Věroslavu Bojkovou se již několik let stará šumperská charita. Sama má za sebou pestrý život s nelehkými kapitolami. Během druhé světové války pomáhala partyzánům. Kdysi byla také postižena povodní a když se doslechla o...
Každý postup je podle ní nastaven individuálně, dispečer může například kontaktovat souseda připraveného k pomoci, zavolat rodině nebo v případě ohrožení života okamžitě uvědomit záchranné složky. „Cílem je, aby se naši klienti cítili v bezpečí i v krizových momentech,“ dodala Weigelová.
Druhý pilíř služby je podle zástupců olomoucké charity v českém prostředí novátorský. Díky zapůjčenému tabletu se klienti mohou účastnit pravidelných on-line aktivit, tematických přednášek, společných modliteb nebo rozhovorů s duchovním. Tablet také umožňuje spojení s rodinou a dalšími členy komunity. „Chceme klientům usnadnit nezávislý život a zároveň je podpořit v zapojení do společenského dění, i když jejich zdravotní stav nedovoluje opustit domov,“ říká ředitel Charity Olomouc Petr Prinz. Kromě on-line aktivit se podle něj klienti naučí i praktické dovednosti, například jak nakupovat potraviny s donáškou až domů. „Moderní technologie mohou být skvělým nástrojem pro zlepšení kvality života našich klientů,“ dodal šéf charity.
Služba nese název po svatém Isidoru, patronovi internetu. Charita Olomouc nyní hledá nové zájemce, kteří by chtěli službu ISIDOR+ vyzkoušet v pilotním provozu. Dotovaná cena začíná na 200 korunách měsíčně, služba má více variant. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Charity Olomouc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.