Před závažnými zdravotními následky při konzumaci alkoholu varují při kampani Suchej únor také zdravotníci z přerovské nemocnice. Ti upozorňují i na souvislost pití alkoholických nápojů a zvýšeného rizika nádorových onemocnění.
Negativní důsledky v podobě zdravotních obtíží se v případě nadměrné konzumace alkoholu pojí so onemocněními jater či závislostí. Odborníci z Nemocnice AGEL Přerov připomínají i další hrozby vážných diagnóz. „Je prokázáno, že i malé množství alkoholu zvyšuje riziko. Vědecké výzkumy potvrzují, že alkohol přispívá k rozvoji rakoviny několika způsoby. Jedním z nich je přímé poškození buněk a DNA, což může vést ke genetickým mutacím a následnému vzniku nádorového bujení. Alkohol rovněž oslabuje imunitní systém a vyvolává chronický zánět v těle, což může dále podporovat rozvoj rakovinných buněk. Kombinace alkoholu s kouřením pak riziko vzniku rakoviny ještě znásobuje,“ upozorňuje primář Ambulance klinické onkologie Petr Beneš z Nemocnice AGEL Přerov.
Ten dodává, že mezi nejčastější typy onkologických onemocnění, které se pojí s konzumací alkoholu, se řadí rakovina úst, hltanu a jícnu, přičemž riziko ještě narůstá u kuřáků. „Dále sem patří rakovina jater, která se často vyvíjí v důsledku alkoholické cirhózy. Ačkoli je hlavním rizikovým faktorem rakoviny plic kouření, u osob, které zároveň konzumují alkohol, se riziko vzniku rakoviny výrazně zvyšuje,“ podotkl primář Beneš.
Pátek, 7. února 2025, 07:05
Ze světa sociální sítě TikTok doputovala svými důsledky nepochopitelná aktivita zvaná Paracetamol Challenge až na zdravotnická pracoviště, která zachraňují děti předávkované běžně dostupnými léky. Před riskantní a nesmyslnou aktivitou varuje i...
Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pije rizikově až 20 procent dospělých obyvatel České republiky. „Z toho více než půl milionu dospělých obyvatel ČR pije alkohol takovým způsobem, že to má výrazné škodlivé dopady na jejich fyzické či duševní zdraví,“ upozorňuje web alkohol-skodi.cz s tím, že škodlivé užívání alkoholu je příčinou více než 200 onemocnění a úrazů.
„U žen, které pravidelně konzumují alkohol, existuje vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, přičemž toto riziko se zvyšuje s dlouhodobou a nadměrnou konzumací. Alkohol se rovněž podílí na vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, kde negativně ovlivňuje buňky trávicího traktu,“ zmiňuje na webu přerovské nemocnice vrchní sestra oddělení onkologie Renata Chytilová.
„Omezení příjmu alkoholu může snížit pravděpodobnost vzniku závažných onemocnění a výrazně zlepšit celkové zdraví. Suchý únor tak není jen o měsíční abstinenci, ale i o zamyšlení nad dlouhodobými dopady alkoholu na organismus,“ dodala mluvčí skupiny AGEL Radka Miloševská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.