Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Pondělí 24. února 2025  |  Svátek má Matěj
Bez reklam

Nejistota a spěch. K plánu změny financování nepedagogů ve školách zní kritika i z Olomouckého kraje

Autoři | Foto Pixabay.com

Od 1. září 2025 by měla začít platit novela školského zákona, který mimo jiné upravuje financování práce nepedagogických zaměstnanců ve vzdělávacích institucích. Platy školníků, uklízeček, kuchařek a dalších pracovníků by měl nově hradit zřizovatel školy, tedy kraj či obec. Také sídla v Olomouckém kraji či hejtmanství řeší dopady novely na své rozpočty, kritika zaznívá zejména k rychlému tempu zavádění změn.

Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) má nový model financování přinést efektivnější nakládání s prostředky a dlouhodobější stabilitu finančního systému školství.

„Objem prostředků pro obce a kraje na nepedagogické pracovníky, jako jsou školníci, kuchařky či administrativní pracovníci, je garantován automatickou valorizací spojenou s výnosem z daní v souladu s ekonomickým vývojem. Obce a kraje v roli zřizovatelů získají možnost spolurozhodovat o zajištění nepedagogických činností, což jim umožní pružně reagovat na potřeby jednotlivých škol a efektivněji plánovat provozní náklady,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Veronika Lucká Loosová.

Olomoucký kraj koupí pět domů a dva byty, poslouží skupinám z dětských domovů

V Olomouckém kraji bude pokračovat transformace dětských domovů z velkokapacitních zařízení na menší skupiny žijící v domech a bytech. Hejtmanství s využitím dotací plánuje koupi nemovitostí v Olomouci, Jeseníku a Hranicích, kde budou děti z domovů...

Jaké dopady bude mít v první fázi změna na rozpočet města analyzovala ve spolupráci se školami olomoucká radnice. „Čísla vycházejí pro město pozitivně, tedy že bychom na platy školníků, kuchařek a dalších dostávat víc než dosud. Je to dáno především relativní centralizací olomouckých školních jídelen i škol samotných. Hrubý odhad je cca 5 až 10 milionů ročně více, ale tím, že budou příjmy kompenzovány rozpočtovým určením daní, je to samozřejmě zcela závislé na aktuální ekonomické situaci státu,“ vysvětluje náměstek olomouckého primátora pro oblast školství Viktor Tichák (Piráti a ProOlomouc) a dodává: „V letošním roce neplánujeme do zaběhlého chodu škol nijak zasahovat, rozpočet na rok 2026 budeme tvořit ve spolupráci s řediteli škol na základě jejich požadavků včetně nepedagogických úvazků.“

Různé typy škol a školských zařízení zřizují také kraje, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Svatopluk Binder (ANO) říká, že návrh změny financování nepodporuje a není s ním ztotožněn. „Důvodem je především překotnost, s jakou je připravován. Návrh z mého pohledu nebyl dostatečně diskutován, neprochází standardním legislativním procesem a tabulky s konkrétními čísly jsou nám zasílány až na poslední chvíli. Rozumím filozofii celého problému, tedy že se stát nechce starat o provoz škol a chce hradit jen pedagogickou práci, ale pak nechápu, proč to řeší až nyní. Systém tady funguje dlouhá léta, a proto si kladu si otázku, v čem je tedy skutečný problém,“ přemítá krajský náměstek pro školství.

Letecká záchranka z Olomouce loni překonala metu 800 zásahů. Při povodních vrtulník přesídlil do Šumperku

V roce 2024 vyrazili letečtí záchranáři z Olomouckého kraje k celkem 821 případům, což je meziroční nárůst o 117 zásahů. Specifickým obdobím bylo podzimní nasazení při pomoci u povodňové katastrofy na Šumpersku a Jesenicku. Trend počtu vzletů je...

Podle náměstka olomouckého primátora Ticháka mohou zřizovatelé lépe reagovat na požadavky ředitelů než stát a reálně plánovat práci spojenou například se správou budov. Ten zároveň ale k možným kladným aspektům vize připojuje i negativa spojená s rychlým zaváděním úprav. „Aktuální způsob projednávání je naprosto neuvěřitelný až skandální. Vůbec nechápu, zda existuje i jiný důvod než volby, proč by se měly tak zásadní zákony schvalovat s účinností od září roku, v němž je tato změna legislativně projednávána. Nepedagogická práce nijak nesouvisí se školním rokem. A fakt, že teď probíhá legislativní proces a okamžitě po jeho ukončení budou zřizovatelé nuceni implementovat zcela bez metodiky agendy, které dosud nedělali, svolávat zastupitelstva, aby projednala velké rozpočtové změny v průběhu roku. Nechápu ten spěch,“ komentoval náměstek Tichák.

Podle představitelů ministerstva úprava znamená předpoklad pro budoucí usnadnění náročné práce ředitelů malých škol a školských zařízení, a to v situaci, kdy by došlo k centralizovanému řešení provozních starostí jako údržba, úklid či účetnictví zřizovatelem. „Tím získají více času na klíčové oblasti své práce, především na vedení pedagogického týmu, zvyšování kvality výuky a rozvoj vzdělávacích programů,“ vyzdvihla mluvčí ministerstva Veronika Lucká Loosová.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rovněž uvádí, že pro zřizovatele i ředitele chystá metodickou podporu v podobě seminářů a metodických materiálů v návaznosti na vývoj legislativního procesu. Klíčovým faktorem budou pro rozpočty obcí a krajů daňové výnosy, samosprávy mají obavu, že na nepedagogické pracovníky vynaloží více peněz, než od státu obdrží. „Pokud bude tato velmi zásadní změna i přes nesouhlas odborných školských asociací, Svazu měst a obcí, Asociace krajů ČR i prezidenta republiky schválena, její ekonomické dopady budou závislé na výši plánované úpravy rozpočtového určení daní, které v současné chvíli ale ještě není schváleno a ve kterém je počítáno s jistým finančním objemem, který by měl saturovat finanční nároky na hrazení nákladů na nepedagogické pracovníky. Jak je z výše uvedeného zřejmé, zásadním problémem tedy zůstává v současnosti přetrvávající nejistota, kdy pokud nedojde k dostatečné finanční kompenzaci ze strany státu pomocí RUD, bude mít financování nepedagogů významný dopad nejen na krajské, ale zejména komunální rozpočty,“ upozornil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Binder.

Ohodnoť článek

Štítky Školství, vzdělávání, nepedagogičtí pracovníci, financování, novela, školský zákon, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nejistota a spěch. K plánu změny financování nepedagogů ve školách zní kritika i z Olomouckého kraje  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.