Dnes, 15:31
Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes odmítlo podnět společnosti České štěrkopísky, která chtěla změnou krajských zásad územního rozvoje umožnit plánovanou těžbu štěrkopísku mezi obcemi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Podle krajského odboru strategického rozvoje je takové řešení stanovení dobývacího prostoru u Věrovan v rozporu s dosavadní koncepcí ochrany nerostného bohatství v kraji.
Vedení firmy České štěrkopísky podalo podnět na začátku letošního roku, jelikož v ložisku u Věrovan a Citova chce těžit štěrkopísek pro stavebnictví a průmysl. Plánovaný dobývací prostor u Věrovan má mít podle návrhu zaslaného Českého báňského úřadu plochu 1,75 kilometru čtverečních. Na vytěženém území by vzniklo jezero. Územní plány obou obcí ale na těchto plochách těžbu nepřipouští. Zastupitelstvo Věrovan navíc odmítlo pořízení změny územního plánu obce, která by těžbu umožnila.
Hejtmanův náměstek Pavel Jelínek (SPD) dnes zastupitelům řekl, že schválení změny na základě podnětu firmy České štěrkopísky by mohlo vytvořit precedent pro další těžební společnosti, které by se pak na kraj obracely v případech, kdy se na využití ložisek nedohodnou s obcemi. „To my nechceme dopustit, protože hodláme obcím a obyvatelům naslouchat,“ podotkl.
Čtvrtek, 30. dubna 2026, 06:51
Značný ohlas vzbudil návrh vymezení akceleračních zón pro rychlejší a jednodušší povolování větrných či solárních elektráren také v Moravském Berouně na Olomoucku. Zastupitelstvo města koncept odmítlo kvůli obavám z negativního dopadu nových...
Odborníci upozornili na blízkost navrhovaného těžebního prostoru k zastavěnému území Citova a na možné negativní dopady těžby do krajiny. Podle krajského úřadu je ložisko u Věrovan a Citova v oblasti, kde zásady územního rozvoje za splnění stanovených podmínek připouštějí přípravu nových těžebních projektů. Nové lomy či pískovny ale musí projít posouzením vlivů těžby na životní prostředí a jejich parametry pak mají upřesnit územní plány okolních obcí.
Společnost České štěrkopísky svůj návrh zdůvodnila potřebou zajistit surovinovou soběstačnost Olomouckého kraje a okolních regionů. Podporu záměru podle předložených podkladů ze stejného důvodu vyjádřila ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí. Současnou poptávku stavbařů po kamenivu a štěrkopíscích totiž nedokážou těžařské společnosti vždy pokrýt.
V Olomouckém kraji bude do roku 2031 podle dřívější prognózy České geologické služby uzavřeno 14 z 16 aktivních pískoven, což bude znamenat v roční produkci štěrkopísku výpadek 700 000 až 900 000 metrů krychlových tohoto materiálu. Záměry těžařských firem těžit písek z nových ložisek často narážejí na odpor obyvatel a samospráv. Například v roce 2021 obyvatelé Tovačova na Přerovsku v referendu odmítli plánované rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města. Podobně o rok později dopadlo referendum o rozšíření těžby štěrkopísku u Nákla na Olomoucku.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
