Dnes, 06:50
V Olomouci tento týden proběhne reklamační oprava nevyhovujícího nového povrchu bývalého autobusového nádraží. Rozlehlé prostranství, které slouží jako parkoviště i stanoviště pro řadu spojů veřejné linkové dopravy a MHD, prochází rekonstrukcí. Její úvodní etapa ale skončila nezdárně, firma musí asfaltovou vrstvu položit znovu.
V závěru dubna začala dlouho očekávaná obnova plochy takzvaného starého autobusáku u centra Olomouce nedaleko tržnice. Rekonstrukce je rozdělená do dvou etap, už závěr první fáze vzbudil ve městě rozpaky a posměch. Na novém povrchu byly po několika dnech patrné výrazné nerovnosti a propadliny. Lidé třeba v nadsázce spekulovali, že jde o zadržování vody v krajině nebo že se jedná o protiskluzovou úpravu. „Když jsme byli malí a chtěli jsme hrát kuličky, tak jsme si museli důlky vykroužit patou boty. Tady to pro děti připravili natvrdo," komentovala na sociálních sítích Vladislava.
Radnice nepovedený výsledek bezodkladně řešila. „Bohužel byla v první etapě pro pokládku dodána vadná asfaltová směs, která po opětovném spuštění provozu autobusů začala vykazovat značné nedokonalosti. Odbor dopravy proto zahájil proces reklamace, kterou zhotovitel uznal,“ sdělil mluvčí města Jan Horejš.
Pátek, 24. dubna 2026, 14:27
Po konci jarní etapy květinové výstavy Flora se v centru Olomouce se rozběhnou na dalším místě stavební práce. Rekonstrukce se týká rozlehlé plochy bývalého autobusového nádraží, která je stále důležitým dopravním uzlem i parkovací kapacitou. Obnova...
Právě kvůli zajištění prostoru pro zastavování autobusů byla realizace stavby rozdělená do dvou fází. Autobusy nyní jezdily tři týdny po nevydařené nové části, mezitím probíhala rekonstrukce na druhé polovině plochy. Na ni se autobusy znovu vrátí a od 23. června do 29. června bude probíhat reklamační oprava. „Je nezbytné první etapu na náklady zhotovitele celou odfrézovat a znovu položit. Tyto práce jsou naplánovány od 23. do 29. června. Autobusy budou po tuto dobu provizorně opět přesunuty na část plochy určené pro parkování. Děkujeme všem za trpělivost a věříme, že tentokrát vše dopadne tak, jak má, a od 30. června bude celá plocha opět v plném provozu,“ doplnili zástupci města.
Informace o rozložení stanovišť autobusů, které slouží například cestujícím směřujícím do Lutína, na Konicko, do Prostějova, Kojetína, Tovačova či k obchodnímu centru Olympia, jsou k dispozici na webu Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.
Kromě povrchu vozovky, nástupišť, chodníků či parkoviště zahrnuje akce rovněž instalaci tří nových přístřešků a dále také nových laviček, odpadkových košů či stojanů na kola.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
