Dnes, 15:33
Ve čtvrtek souboj s chronometrem v okolí Uničova a o víkendu plejáda závodů s hromadným startem na horském profilu v okolí Jeseníku. Společné Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice hostí letos Olomoucký kraj a organizátoři slibují exkluzivní zážitky díky atraktivním tratím i nabitému startovnímu poli. V čem bude letošní závod specifický a kde se čekají na jezdce největší výzvy? O prestižní akci se rozpovídal ředitel závodu Leopold König.
Letošní okruh je označován za jeden z nejtěžších domácích šampionátů posledních let. Byl záměr postavit trať tak, aby více vyhovovala jezdcům z World Tour a zvýšila prestiž českého mistrovství?
Máte pravdu. Chtěli jsme postavit trať jednak aby odpovídala poměrům v okolí Jeseníku, což jsou hory a těžká stoupání, a zároveň abychom divákům dopřáli jedinečný zážitek ze soubojů “muž proti muži” jezdců z World Tour vůči špičce z kontinentálních týmů.
Na startu se mají objevit nejznámější česká jména jako Mathias Vacek, Pavel Bittner, Pavel Novák nebo Jan Hirt. Jak důležité je pro pořadatele dostat na domácí šampionát české hvězdy působící v nejvyšších světových týmech a co to znamená pro fanoušky?
Pro nás je alfa omega start World Tour závodníků, protože jsou to právě oni, kteří jsou největším tahákem pro české a slovenské fanoušky a je to celé, troufnu si říct, celé dost o nich, protože jezdci, kteří se u nás objevují v kontinentálních týmech, tak ty fanoušci mohou vidět častěji jak na českých pohárech, tak i na dalších závodech, ale World Tour jezdce jen těžko uvidí na českých silnicích.
Sobota, 20. června 2026, 14:02
O cenné tituly budou zápolit na silnicích v okolí Jeseníku v závěru června cyklisté a cyklistky na prestižním společném šampionátu České a Slovenské republiky. Sportovní fanoušci se mohou těšit na zvučná jména a zkrátka nepřijdou ani příznivci...
Sám jste v minulosti několikrát zažil domácí šampionát jako závodník. Nakolik se do podoby letošní tratě promítly vaše vlastní zkušenosti z kariéry?
Těch těžkých, opravdu velmi těžkých mistrovských okruhů není moc, tím pádem mi to ulehčil i Robert Kolář, který se rozhodl šampionát uspořádat “na domácí půdě” v Jeseníku, tím pádem ta volba byla jasná a já sám bych za svoji kariéru uvítal více podobně těžkých mistrovství, a i po těch předešlých letech, kdy jsme viděli takové okruhy spíše klasikářské, tak je to vítaná změna.
Pořádáte Czech Tour, Závod míru U23 a nyní také společné mistrovství Česka a Slovenska. V čem je organizace národního šampionátu specifická a s jakými největšími výzvami se letos potýkáte?
Je to pro nás úplná novinka, my jsme zvyklí zavírat sice oblasti po celém Česku, ale pouze dočasně na takzvanou klouzavou uzávěru. Národní šampionát se však jezdí na uzavřeném okruhu, a to jak časovka, tak mistrovský závod. Proto je to pro nás něco nového. Organizačně se tak učíme, jak zavřít trať na celý den, jak na několik hodin úplně uzavřít konkrétní oblast. To je asi největší změna oproti etapovým závodům. A i to, že se start i cíl koná na stejném místě. To je pro nás také novinka.
Jeseníky mají v české cyklistice výjimečné postavení. V čem jsou podle vás ideálním místem pro mistrovský závod?
Jsou to nejkrásnější hory v České republice, zcela nezaujatě. Je to ideální prostředí pro silniční, ale i horskou cyklistiku. Je to kraj, který si zaslouží takový závod, i vzhledem k nedávným katastrofickým povodním si myslím, že je potřeba tento kraj podpořit a já jsem osobně velmi rád, že se nám podařilo mistrovství tam dostat a ukázat místní krásy do celého Česka i Slovenska.
Pokud byste měl vyzdvihnout jeden úsek tratě, kde se podle vás bude o mistrovském titulu rozhodovat nebo kde to bude divácky nejvíce atraktivní?
Vzhledem k tomu, jak je okruh stavěný, tak bych jednoznačně doporučil stoupání na Rejvíz. Nicméně na startu i v cíli bude atmosféra nejlepší, protože na Masarykově náměstí v Jeseníku budeme mít připravený program pro všechny, takže na náměstí se určitě nikdo nudit nebude, ale pokud by někdo chtěl vidět opravdovou cyklistiku v akci, útoky, tak stoupání na Rejvíz.
Mistrovství má být nejen sportovním vrcholem, ale také velkým svátkem pro fanoušky. Na co byste návštěvníky do Jeseníku a Uničova pozval?
Pozval bych je jak na špičkovou cyklistiku, tak i na doprovodný program, který bude připravený ve čtvrtek na Masarykově náměstí v Uničově a o víkendu pak na Masarykově náměstí v Jeseníku. A zapomenout nemůžu ani na koncert kapely Lucie v letním kině ve Smetanových sadech v Jeseníku, kterému bude předcházet koncert Moravské a Opolské filharmonie. Takže určitě zvu všechny fanoušky, ať dorazí závodníkům fandit.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
