Dnes, 13:11
V roli takzvaných first responderů se při akutním ohrožení života seniora na cyklostezce ve Velké Bystřici ocitli policisté z místního obvodního oddělení. Na místo dorazili během necelých tří minut i s automatickým defibrilátorem. S pomocí dalších lidí se 77letého muže podařilo zachránit.
Dispečerka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje se v pátek odpoledne obrátila se žádostí o pomoc na policii s tím, že na cyklostezce v ulici Pod lesem je muž bez známek života. Byla totiž šance, že se k osobě v závažném stavu dostupná hlídka ideálně vybavená defibrilačním přístrojem AED dostane dříve než posádka záchranné služby.
„Na tísňové volání okamžitě reagovala hlídka z obvodního oddělení Velká Bystřice, která má tento přístroj ve výbavě. Policisté dorazili na místo velmi rychle, do dvou a půl minuty od nahlášení události. Sedmasedmdesátiletému cyklistovi již poskytovaly první pomoc čtyři přítomné osoby, dva muži a dvě ženy,“ popsal situaci z horkého pátečního dne policejní mluvčí Jaroslav Herzán.
Bylo zřejmé, že muž nedýchá a má zjevně srdeční zástavu. „Jeden z policistů vystřídal ženu, která prováděla nepřímou srdeční masáž, zatímco druhý policista okamžitě začal připravovat přístroj AED. Během resuscitace na místo přijela ještě hlídka dopravní policie, která okamžitě začala při záchraně muže asistovat. Za použití defibrilátoru AED se podařilo policistům obnovit životní funkce poškozeného ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby,“ přiblížil pozitivní závěr události mluvčí Herzán. Cyklistu seniorského věku odvezla sanitka ve stabilizovaném stavu do Fakultní nemocnice Olomouc.
„Poděkování v tomto příběhu se šťastným koncem patří i obci Velký Újezd, která zakoupila přístroj AED z vlastních finančních prostředků a darovala ho k užívání právě policistům z Velké Bystřice,“ dodal mluvčí Policie ČR.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
