Počasí dnes3 °C, zítra2 °C
Neděle 22. prosince 2024  |  Svátek má Šimon
Bez reklam

FOTOGALERIE: Masivní sesuvy a hluboké strže. Ekologové zmapovali dopady povodní přímo v Jeseníkách

Zářijové povodně těžce zasáhly obydlené oblasti hlavně v údolích Jeseníků na severu kraje, masivní škody a rozsáhlé sesuvy však způsobily i v samotných horách. Podle ekologů, kteří celou situaci zmapovali, jsou hlavním důvodem spádové lesní cesty, příkopy, svážnice, smrková monokultura, ale také lyžařské vleky a sjezdovky.

Ekologové vyrazili do nejvyšších moravskoslezských hor v rámci projektu Živá krajina ve spolupráci s některými místními starosty a Společností přátel Jeseníků. Během tří dnů zmapovali oblasti zasažené povodněmi, jako jsou Poniklý potok, Hučivá Desná, severní strana Červenohorského sedla a Milionová cesta. V Koutech nad Desnou prozkoumali jižní svahy Hřbetů, Hladový důl, Česnekový potok a Divoký Důl a celou Hladovou cestu. Pomocí dronu zmapovali rovněž tok Desné v Loučné nad Desnou v délce 4,8 kilometru.

"Většina toků v této oblasti je při silných srážkách nebezpečná sama o sobě zejména kvůli strmým horským svahům. Náš terénní průzkum však ukázal, že příčiny ničivé energie vodních toků spočívají také v samotné lesní infrastruktuře. Jde o pospádové lesní cesty, příkopy, lyžařské vleky, sjezdovky, neošetřené těžební linky, to vše má negativní vliv na velmi rychlý odtok srážek po svazích Jeseníků," vypočítal Jiří Malík z Občanské sdružení Živá voda.

Ekologové zadokumentovali, že z původně malých potůčků a stružek se postupně staly velké potoky, které vytvořily až několik metrů hluboké a široké strže. Ty v řadě případů vedly k sesuvům půdy dlouhým až několik set metrů.

Hladík: Nová vodohospodářská opatření na Jesenicku budou vypadat jinak, je potřeba se z povodní poučit

Nová vodohospodářská řešení v zastavěných oblastech v záplavovém území Jesenicka a Šumperska budou vypadat jinak než před zářijovými povodněmi. Zohlednit budou muset současnou situaci i podobu toků. Ministerstvo životního prostředí již pracuje na...

"Zaznamenali jsme, že sesuvy vznikají převážně ve smrkových monokulturách. Kořeny smrků v nasycené půdě nevydrží tlak, praskají a svah se následně posouvá. Tyto sesuvy často začínají buď podél lesních cest nebo v jejich těsné blízkosti, protože zářezy cest a pospádové linie zmenšují stabilitu svahů a sbírají velké množství vody, kterou pak svedou do lesního porostu v jednom místě," popisuje celý mechanismus Malík.

Mapování podle něho ukázalo, že stávající stav krajiny přispívá ke zhoršování povodňové situace. "Nutně potřebujeme důkladně přehodnotit způsob správy lesní infrastruktury a krajinného plánování," varuje Malík.

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky se změnám nebrání. "Vždy vítáme přírodě blízká opatření, která pomáhají zadržení vody v krajině a pozitivně ovlivňují malý vodní cyklus. Revitalizace mokřadů a renaturalizace vodních toků mimo urbanizované lokality navíc pomáhají vytvořit vhodné biotopy pro řadu ohrožených druhů rostlin a živočichů. Problémy s vodou v krajině určitě mohou pomoci zmírnit i změny ve způsobu hospodaření na lesních pozemcích," sdělil Pavel Jurka ze správy Jeseníků.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Živá krajina, Ondřej Bačík

Štítky Jeseníky, sesuv půdy, povodeň, škody, příroda, svah, potok, Desná, Jiří Malík, lesní cesta, Červenohorské sedlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTOGALERIE: Masivní sesuvy a hluboké strže. Ekologové zmapovali dopady povodní přímo v Jeseníkách  |  Jeseníky  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.