Počasí dnes-1 °C, zítra-0,8 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

Takřka stoletá odbojářka podpořila seniory po povodních. Finance jim předala osobně

O osmadevadesátiletou Věroslavu Bojkovou se již několik let stará šumperská charita. Sama má za sebou pestrý život s nelehkými kapitolami. Během druhé světové války pomáhala partyzánům. Kdysi byla také postižena povodní a když se doslechla o ničivých záplavách, které v září postihly sever Olomouckého kraje, rozhodla se pomoci.

O paní Věroslavu Bojkovou se stará pracovnice šumperské charity Dagmar Budilová, která jako terénní pracovnice pracuje již 18 let. „Paní Bojková je skutečná bojovnice, a to jak nyní, tak ve své osobní historii. Je jednou z mála dosud žijících odbojářek, válečných veteránek, která za druhé světové války pomáhala partyzánům,“ vysvětlila Budilová. Paní Bojková je stále velmi aktivní, i když v loňském roce prodělala vážnou chorobu. „Vše se v dobré obrátilo. Charita o ni dál pečuje. Chodíme s ní i na procházky a povídáme si,“ dodala pečovatelka.

Stejně jako ostatní kolegové z Charity Šumperk pomáhala Dagmar Budilová letos v září na severu Olomouckého kraje při povodních. „Při procházkách jsme si s paní Věroslavou povídali právě o pomoci vyplaveným lidem. Paní Věroslava prý kdysi byla také postižena povodní, dodnes si pamatuje na tu spoušť všude kolem, takže opravdu bylo o čem mluvit. Najednou paní Bojková řekla, že by někomu ráda pomohla finančně. Že by to bylo užitečné a navíc by jí to udělalo radost,“ popsala pečovatelka.

Punče pro charitu. Vánoční trhy v Olomouci i letos podpoří řadu dobročinných sbírek

Dřevěné městečko vánočních trhů v centru Olomouce nenabízí pouze dárkové zboží či oblíbené horké nápoje a další občerstvení, i letos má hojně navštěvovaná akce také charitativní přesah. Lidé mohou dobročinné aktivity a instituce podpořit na několika...

Ze začátku to ale pro paní Budilovou nebyla příjemná zpráva. „Jsem přece pečovatelka. Mám své kompetence, mezi které rozhodně nepatří povzbuzovat klienty k samotné podpoře jiných potřebných,“ vysvětlila. Po chvíli váhání se ale rozhodla, že situaci zkusí vyřešit. „Klientům se vždy snažíme vyjít vstříc v jejich snaze o plnohodnotný život a svobodné rozhodování tam přece patří, říkala jsem si a zašla se poradit s naší ředitelkou,“ dodala.

Vše začalo dostávat reálné obrysy a společně s vedením jesenické charity byly vytipovány domácnosti, které by obdarování přijaly. „S paní Věroslavou, která chtěla pomoc předat osobně, jsme si tedy naplánovaly výlet. Cílem byly dvě adresy. Nemohu být konkrétní, ale šlo o dva seniory ve věku 70 a 75 let a jejich vodou zničené domácnosti. Pro každého z nich měla paní Věroslava v kabelce nachystanou obálku s bankovkami. Nevím, o jakou částku šlo, ale všichni z toho mělo opravdovou radost a navzájem si děkovali. Bylo to dojemné a úžasné,“ popsala Dagmar Budilová.

Věroslava Bojková, dívčím příjmením Jurajdová, se narodila 26. června 1926 v Bohutíně na Šumpersku. Za druhé světové války, v roce 1942, povolali jejího bratra Mnislava do Todtovy organizace a poslali ho na práce na Ukrajinu. Během jediné krátké dovolené si domů pozval kamarády, mezi nimi i Václava Bojka. A právě tehdy se Věroslava Jurajdová s Václavem Bojkem seznámila. Václav pak za ní pravidelně docházel ze sedm kilometrů vzdáleného Rovenska. V této obci bydlel a také působil v místní protinacistické ilegální skupině, patřící do organizace Národní sdružení československých vlastenců. V dubnu 1944 přišlo Václava Bojka zatknout gestapo. Uprchl oknem, přidal se k partyzánům a až do konce války se ukrýval v lesích. Svou milou ale dál tajně vídal. Pamětnice totiž partyzánům předávala zprávy, nosila jim jídlo a spravovala oblečení. V jednom z posledních válečných střetů o elektrickou spínací stanici v Ráječku Václav Bojko málem přišel o život. Chyběly milimetry a střepina granátu mu prořízla srdce. Naštěstí přežil a v roce 1946 měla Věroslava s Václavem svatební obřad. V roce 1948 se jim narodila dcera Věra a o tři roky později dcera Miroslava. Měsíc před padesátým výročím svatby v roce 1996 Václav Bojko zemřel. V roce 2017 jeho manželka Věroslava Bojková žila stále v Bohutíně.
Zdroj: pametnaroda.cz

Podle pečovatelky je pro paní Věroslavu příjemné, že je i ve svém vysokém věku stále užitečná. „Má radost, že byla mezi lidmi a mohla pomoci. Jako pečovatelka v tom vidím obrovskou hloubku a příklad,“ uzavřela Dagmar Budilová.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pamět národa

Štítky povodně, Charita, pomoc, Věroslava Bojková, Dagmar Budilová, Šumperk, Jeseník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Takřka stoletá odbojářka podpořila seniory po povodních. Finance jim předala osobně  |  Jeseníky  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.