O titul Stavba roku Olomouckého kraje 2018 soutěží školka ve Šternberku

Tisková zpráva | Foto sternberk.eu | Zdroj sternberk.eu

Město Šternberk nominovalo do soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2018 projekt rekonstrukce a dostavby mateřské školy v ulici Nádražní. Soutěž pořádá společnost OMNIS společně s hejtmanstvím a dalšími odbornými sdruženími. Odborná porota bude nejlepší stavby vybírat v jednotlivých kategoriích: stavby určené k bydlení a rekreaci, dále domy občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor. Mezi další kategorie patří dopravní, inženýrské a vodohospodářské projekty, stavby technologické a rekonstrukce. Každá skupina získá jednoho vítěze a až tři čestná uznání. Na návrh hejtmana může navíc porota vyhlásit ještě zvláštní ocenění. Vítězové budou známi v březnu.

Původně obytná vila

Budova byla původně postavena jako obytná vila na počátku 20. století. V jeho průběhu byla adaptována na mateřskou školu a následně několikrát přestavěna. Stavební úpravy nebyly k objektu provedeny citlivě a vedly k potření jeho původní architektonické kvality. Aktuální rekonstrukce budovy mateřské školy vyšla z potřeby navýšení kapacity o jednu třídu a nevyhovujících prostor školky, jak po stránce technické, tak provozní. V rámci architektonického řešení byl stávající objekt očištěn od nevhodných zásahů a příček a k původní hmotě vily byla přidána materiálově odlišená dostavba. Mezi hlavní hmotu dostavby a původní vilu byl vložen hlavní komunikační uzel – oboustranně prosklená vstupní hala. Dostavba je dvoupodlažní a zachovává tak výškovou úroveň původní vily i ulice Nádražní.

Jídelna, šatny i herna

V přízemí dostavby je umístěna jídelna určená pro stravování všech dětí školky, veškeré gastronomické zázemí výdeje stravy, šatny zaměstnanců administrativní zázemí školky. V patře dostavby je pak umístěno nová prostorná třída s velkou hernou a s veškerým potřebným zázemím: šatna a umývárna dětí, sklad lůžkovin a další provozní místnosti. Přes lodžii je atypicky řešen druhý evakuační únik v podobě nerezového tobogánu, který by měl být zábavnou částí programu nácviku požární ochrany. Ve stávající budově jsou umístěna dvě původní oddělení školky, jejich plocha je rozšířena o dostavbu lodžií, jejichž zastřešení  v podobě lamel redukuje přísun přímého slunečního záření do interiéru.

Hlavním materiálem je dřevo

Architektonické řešení školky je voleno s ohledem na jasná rozlišení původních a dostavovaných částí – kombinace omítky v barevných odstínech, plechové fasády a proskleného krčku. Fasáda do ulice je řešena střízlivě a jednoduše, protože tvoří ochranu vnitřního prostoru školky a její zahrady před hlukem, prachem a pohled z ulice. O to pestřeji působí dvorní část fasády a vnitřní prostory školky. To jsou místa, která dětem nabízí zajímavá zákoutí pro hry i učení, je to zajímavě nasvětlený prostor, inspirativní neotřelé prostředí, které bude děti podněcovat ke kreativitě a nebude je směřovat k průměrnosti. Hlavním materiálem interiérového vybavení je teplý přírodní materiál – světlé dřevo, doplněné paletou akcentních barev jednotlivých doplňků. Nemalá pozornost byla také věnována pozemku školky, jehož rozloha není veliká, ale bylo snahou z něj vytěžit maximum. Byl zde vytvořen umělý kopec se skluzavkou a průlezem, jsou osazeny houpačky různých tvarů a velikostí, lezecká stěna, kreslící plocha, kolotoč. Chodník je upraven na jízdní dráhu pro kola, koloběžky a odrážedla. Do tohoto nahuštěného programu na velmi omezené ploše se dostalo i množství zeleně, aby bylo prostředí pro děti co nejvíce přátelské. Byla rovněž vysazeny nové stromy a směrem do ulice vznikla zelená předstěna. Plochy se nechaly porůst popínavou zelení.

Autorem architektonického řešení je Miroslav Pospíšil, atelier-r s.r.o., Olomouc, ve spolupráci s Martinem Karlíkem, Ondřejem Patschem a Adélou Tomečkovou, stavbu realizovala firma LINDAUR STAVBY s.r.o., Šternberk. Celkové náklady činily necelých 32 milionů korun, 24 milionů pak bylo pokryto z dotace.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky stavba, Stavba roku Olomouckého kraje, Olomoucko, Šternberk, soutěž, Olomoucký kraj, Stavba roku, rekonstrukce, mateřská škola, Miroslav Pospíšil

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.