Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Olomouc má své centrum pro diagnostiku a léčbu migrény. V Česku jich je zatím jen pětadvacet

Autoři | Foto pixabay.com

Certifikované centrum pro diagnostiku a léčbu migrény bylo zřízeno při neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Podle předsedy Czech Headache Society, Davida Doležila je v České republice nyní vybudována síť už 25 specializovaných center, která nabízejí léčbu především pro pacienty se středně těžkou a těžkou migrénou. Specializovaná centra léčby migrény certifikuje Czech Headache Society ve spolupráci s Českou neurologickou společností Jana Evangelisty Purkyně.

V Česku se podle Doležila, který je předsedou sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy České neurologické společnosti, s migrénou potýká zhruba milion lidí. Zatímco minimálně pět záchvatů měsíčně prodělá třetina z nich, lidé s chronickou migrénou jich zažijí více než patnáct do měsíce. Ženy trpí migrénou až čtyřikrát více než muži, nemoc totiž ovlivňují hormony a záchvaty se často vážou na menstruační cyklus. Mezi další spouštěče patří změna počasí, stres či některé druhy jídla a pití - například alkohol.

„S lehčí migrénou je běžné jít k praktickému lékaři. U závažnějších migrén, co do frekvence a průběhu, je již nutné jít za neurologem či přímo na specializované neurologické pracoviště zaměřené na léčbu migrény. To je ideální cesta, jak se pacient může dostat k nejmodernější léčbě, ať už se jedná o léčbu akutní, nebo preventivní,“ uvedl Doležil.

Migréna je podle Světové zdravotnické organizace třetí nejčastější nemocí na světě. Týká se především lidí v produktivním věku. Poprvé se zpravidla projeví v pubertě a odezní kolem šedesátin. Někteří se s ní ale potýkají až do konce života.

„Závažnou migrénou se rozumí ataky, které trvají velmi dlouho, mají těžký průběh, případně obojí. U středně těžké migrény jsou pracovní, společenské i rodinné činnosti nemocného omezené, dokáže je vykonávat jen částečně a s velkým sebezapřením. Těžká migréna zcela znemožňuje veškerou psychickou i fyzickou aktivitu,“ řekla vedoucí certifikovaného centra v Olomouci Andrea Bártková.

Migréna podle Bártkové znamená velký zásah do života pacienta. „Proto se zpravidla u těchto pacientů snažíme pracovat i s preventivní léčbou. Doposud dostupná preventivní terapie byla nespecifická, tedy primárně vyvinutá pro terapii jiných chorob, například deprese nebo epilepsie. Nejnovějším typem preventivní léčby je léčba vyvinutá přímo pro migrénu. Jde o terapii biologickou, která by se v budoucnu mohla soustřeďovat právě do specializovaných center,“ podotkla Bártková.

Štítky ČR, zdraví, nemocnice, migréna, neurologie, Olomouc, léčba, Česko, pacient, Fakultní nemocnice Olomouc, Světová zdravotnická organizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Olomouc má své centrum pro diagnostiku a léčbu migrény. V Česku jich je zatím jen pětadvacet  |  Olomoucko  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.