Plánovaná čtvrtá protipovodňová etapa přinese rekreační místa na jihu Olomouce

Autoři | Foto město Olomouc

Po dvouletém procesu tvorby protipovodňových opatření v centru Olomouce, se projekčně chystá další, v pořadí čtvrtá, etapa. Ta se týká jižního kraje města a podle primátora Miroslava Žbánka s ní bude spojeno oživení krajiny v okolí řeky Moravy a vybudování nových rekreačních míst. V blízkosti mrtvého ramene řeky navíc vzniknou tůně a nové boční koryto.

Čtvrtá etapa protipovodňové ochrany naváže na úpravy kolem řeky, které byly dokončeny v roce 2013. Tehdy byla zvýšena kapacita řeky v úseku mezi mostem ve Velkomoravské ulici a železničním mostem na trati Olomouc – Prostějov. Nově čtvrtá etapa zahrnuje propojení s druhou etapou novým bočním říčním korytem. To se z hlavního toku odpojí nad Kojeneckým ústavem a zpět do řeky se vrátí až pod železničním mostem. Přes železniční trať bude případná povodňová vlna převedena novým inundačním mostem, který tak odlehčí povodňovým průtokům v hlavním korytě řeky. 

V rámci revitalizace vzniknou nové tůně

Součástí protipovodňových opatření bude také revitalizace mrtvého ramene na levém břehu Moravy, a to včetně založení nové tůně. „Půjde o typickou revitalizaci říčního systému, tedy o funkční napojení dnes izolovaného meandru na hlavní tok řeky a odtěžení sedimentů z jeho dna,“ vysvětlil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí. „V minulosti bylo hlavním problémem řeky Moravy v Olomouci silné znečištění, což je dnes díky čistírenským technologiím řekněme na dobré úrovni, takže čistota vody není hlavní překážkou výskytu jak původních říčních druhů ryb, tak například i raků v Moravě i jejich přítocích,“ dodal Loyka.

Revitalizovat se bude také pravý břeh. „Rekonstrukce hráze na pravém břehu řeky Moravy za areálem čistírny odpadních vod a vybudování levobřežního valu, který naváže na II A etapu a bude ukončen u zmíněné železniční trati, ochrání tisíce obyvatel, kteří bydlí na jihu Olomouce,“ popsal náměstek primátora Martin Major. 

Další plány zatím zůstanou na papíře

Do budoucna se dále počítá s vybudováním dvou, celkem deseti hektarových, vodních ploch. Tato stavba se dotkne 122 hektarů pozemků chráněných jako zemědělský půdní fond, přičemž z toho na padesáti hektarech území projekt navrhuje revitalizaci říční nivy zatravněním a novými výsadbami dřevin. „Město Olomouc si uvědomuje hodnotu celého území, kde vzniknou i nové rekreační příležitosti v přírodním prostředí. Právě proto máme eminentní zájem na to, aby výsledkem byla kvalitní podoba harmonické krajiny se solitérními stromy, porosty dřevin, vodními prvky a kvetoucími loukami,“ dodal primátor.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky povodně, IV. etapa, revitalizace, Morava, řeka, Olomouc, řeka Morava, Kojenecký ústav, Prostějov, Martin Major

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.