Město Olomouc se má omluvit architektovi Janu Šépkovi za to, že před dvaceti lety vyměnilo na Horním náměstí lampy, které dosluhovaly a málo svítily. Na nevhodné lampy si stěžovali hlavně obyvatelé, večer a v noci byla totiž na náměstí tma. Podle Vrchního soudu v Olomouci prý výměna nefunkčních lamp zasáhla do autorských práv a znehodnotila projekt.
Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil, že architekt Jan Šépka má nárok na omluvu za to, jakým způsobem město v roce 2014 vyměnilo lampy na Horním náměstí v historickém centru Olomouce.
Šépka a další autor rekonstrukce náměstí s tím tehdy nesouhlasili a nesouhlasí dodnes. Podle vrchního soudu město výměnou svítidel zasáhlo do jejich autorských práv a znehodnotilo jejich projekt. Vrchní soud dnes ale současně zrušil další výroky krajského soudu z roku 2016, kdy krajský soud architektům přiznal odškodnění 100 tisíc korun, ale nevyhověl jejich požadavku na uvedení osvětlení náměstí do původního stavu. Vleklým sporem by se tak měl krajský soud zabývat znovu.
O osvětlení centra Olomouce se diskutovalo dlouhá léta. Po dokončení rekonstrukce Horního náměstí v roce 2001 se totiž zjistilo, že tehdy instalované lampy Thorn málo svítí, avšak radnice je tam nechala. V roce 2014 byla svítidla už značně opotřebovaná a město přišlo s návrhem rozmístit v centru svítivější lampy UrbanStar, které jsou na sousedním Dolním náměstí.
Chystaná výměna lamp se nelíbila památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří prosazovali původní lampy navržené v projektu opravy centra. Místo nich město v roce 2001 pořídilo sloupy Thorn, s nimiž autoři projektu posléze souhlasili. Soud kvůli sporu o podobu osvětlení v roce 2014 vydal předběžné opatření a výměnu lamp do vyřešení sporu zakázal. Architekt Šépka ale v termínu nepodal žalobu, takže město mohlo lampy Thorn v září 2014 rychle vyměnit za typ UrbanStar.
Středa, 20. listopadu 2024, 15:12
Na olomouckém Horním náměstí i v dalších částech centra je rušno, desítky pracovníků se věnují posledním přípravám oblíbených Vánočních trhů. První stánky se otevřou od pátku, hlavní začátek hojně navštěvované akce se tradičně pojí s nedělním...
Radnice podle vrchního soudu porušila autorská práva, Šépka ale dostatečně nepodložil svoji žádost o odškodné. Neurčitý byl také jeho další požadavek na odstranění lamp UrbanStar. Neuvedl totiž, jaký typ lamp má být na náměstí instalován, aby byl odstraněn nynější závadný stav. "Soud musí vědět, o čem má jednat. Návrh musí být přesný a srozumitelný, aby bylo rozhodnutí vykonatelné," stojí v usnesení.
Podle právního zástupce radnice Petra Konečného muselo město zasáhnout, jelikož některé lampy Thorn už byly poškozené a hrozil jejich pád. "Město se rozhodlo zodpovědně v situaci, kdy tam byl technický problém," uvedl Konečný, podle kterého se původní lampy Thorn už nevyráběly a radnice musela vybrat jiný typ. Konečný upozornil, že mezi spoluautory rekonstrukce Horního náměstí stále nepanuje shoda, jaké lampy by v centru Olomouce měly být instalovány. Radnice, která dnes u Vrchního soudu v Olomouci požadovala zrušení Šépkovy žaloby, je podle Konečného připravena s autory rekonstrukce dál jednat.
Šépkův právní zástupce František Vyskočil upozornil, že město dosud nebylo schopné vysvětlit a doložit, proč byly lampy Thorn z náměstí odstraněny a v rychlosti nahrazeny lampami UrbanStar, které projekt architektů degradovaly a jsou zásahem do autorského díla. "Město lampy odstranilo a dalo tam zcela nesourodé lampy, které se hodí maximálně tak na sídliště," řekl. Podle Šépky je spor důležitý i po tolika letech. "My jsme si možná odvykli architekturu posuzovat jako umělecké dílo, které má nějakou hodnotu. Je to škoda," uvedl Šépka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.