Lingvisté z Univerzity Palackého vyvinuli software, který dokáže mluvit jako člověk. Nový systém pomůže v reklamě, s odhalováním dezinformací nebo s komunikací se seniory. K dispozici by měl mít video.
Napodobit člověka se už nějakou dobu snaží několik různých umělých inteligencí. U většina z nich šlo ale stále rozeznat, že jde o stroj. „Kterákoliv z nyní dostupných umělých inteligencí se chová pouze jako umělá osoba. V podstatě to vypadá tak, že když ji například požádáte, aby vygenerovala projev ve stylu premiéra Petra Fialy na téma Vánoce a srpen 1968, pouze se na základě povrchových vlastností snaží napodobit daný úkol. Jsou tam slova Petra Fialy, ale ve výsledku zjistíte, že je to projev jazykového modelu,“ uvedl Dan Faltýnek z katedry obecné lingvistiky.
Podle vědců z olomoucké univerzity často v procesu chyběla personalizace. „„V procesu doposud totiž chyběla větší míra personalizace. Představte si, že chcete koupit prací prášek a prostřednictvím reklamy na vás na internetu promluví člověk takzvaně vaším jazykem. Taková nabídka přitáhne vaši pozornost mnohem víc, než když na vás mluví umělá inteligence,“ popsala kolegyně pana Faltýnka Martina Benešová.
Čtvrtek, 28. listopadu 2024, 06:44
Ministerstvo financí vyhovělo žádosti Univerzita Palackého na pozastavení lhůty pro případné dorovnání nabídky kupní ceny na pořízení historického objektu Hanáckých kasáren v Olomouci. Kromě vzdělávací instituce má o rozsáhlý areál zájem...
V dnešním světě najde nová technologie uplatnění i v komunikaci se seniory, dospívajícími nebo ohroženými skupinami. „Umíme zařídit, že se personalizované texty dostanou blízko k reálným textům autora. Jsme schopni prostřednictvím naší technologie takzvaně načíst slovní zásobu dezinformátora, zjistit, jak přemýšlí, a prostřednictvím nově vytvořené persony na něj hovořit jeho jazykem. Ovšem s tím, že do komunikace začneme vnášet kontraargumenty. Situaci mu tak významně znesnadníme, a to s cílem, aby důvěryhodnější zprávy byly ty nedezinformační, a navíc na každou osobu v konverzaci namířené pro ni srozumitelnějším jazykem. Když se nám podaří, aby dezinformacím nepodlehlo jakékoliv další procento lidí, může to společnosti hodně pomoci,“ doplnil Ondřej Kučera z Filozofické fakulty UP, který je součástí výzkumného týmu.
Během loňského října si olomoučtí vědci nechali v USA poatentovat technologii na automatické profilování osob. Zjišťujeme potřeby našich partnerů a ty společně s našimi studenty testujeme. Ve výsledku nabídne univerzita produkt využitelný v konkrétních firmách nebo institucích. Jestliže jsme do nynějška prováděli pro klienty analýzy, nyní jim nabídneme jistou krabičku s tím, že už naši pomoc budou potřebovat maximálně s nastavením. S ohledem na etické otázky chceme nový nástroj nabídnout především tam, kde najde uplatnění ku prospěchu člověka,“ uzavřel za vědce Dan Faltýnek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.