Sigma Lutín se začala intenzivně připravovat na zakázky spojené s vybudování dvou nových reaktorů jaderné elektrárny Dukovany. Podnik vyvinul a vyrábí například unikátní systém odvodu tepla z hermetické zóny při těžké havárii. Dvacítka českých firem kvůli mnohamiliardové dostavbě Dukovan už vytvořila jadernou sekci.
Přední výrobce čerpadel Sigma, která sídlí v Lutíně na Olomoucku, mimo jiné vyvinula a nyní vyrábí systém dlouhodobého odvodu tepla z hermetické zóny při těžké havárii. "Jedná se o takzvané postfukušimské opatření, v tomto případě je technologie určena už pro stávající 440 MW bloky jaderné elektrárny Dukovany. Vlastníkem patentu na výrobu čerpadla je SIGMA Výzkumný a vývojový ústav. Vlastníkem patentu na celý systém odvodu tepla je ČEZ společně se Sigmou," vysvětlil výkonný ředitel Sigma Group Milan Stratil.
Dvě desítky firem a vzdělávacích institucí nyní vytvořily pod hlavičkou Národního strojírenského klastru takzvaný dodavatelský řetězec Jaderné sekce NSK. České strojírenství se tak připravuje na subdodávky pro vybudování dvou nových reaktorů jaderné elektrárny Dukovany, z nichž první by se měl začít stavět už v roce 2029.
Kromě Sigma Group jsou členy sekce Královopolská, Koma – Industry, Witkowitz, Cylinders Holdinf nebo Vysoká škola báňské - Technická univerzita Ostrava. Jaderná sekce se tak hlásí o podíl na největší zakázce v novodobé historii České republiky s cenou 200 miliard korun za jeden reaktor. "Vznik nového dodavatelského řetězce zahrnujícího i vzdělávání odborníků pro jadernou energetiku je základním prvkem přípravy českého průmyslu,“ vysvětlil ředitel Jaderné sekce NSK profesor Ivo Hlavatý z ostravské univerzity.
Čtvrtek, 2. listopadu 2023, 07:11
Čerpadlářský holding Sigma Group, jehož výrobní podnik sídlí v Lutíně u Olomouce, vykáže za letošní rok výrazně vyšší tržby než loni. Důležitý ukazatel stoupl oproti minulému roku o 55 procent na 1,7 miliardy korun. Podle generálního ředitele Sigma...
Členové sekce jsou nyní schopni při výrobě dodržet americké předpisy ASME Code III, ruské normy PN AEG i francouzské požadavky RCC-M. "Dřívější dodávky českých firem obsahovaly část primárního okruhu a prakticky celý systém sekundárního okruhu jaderných elektráren. Reference členů klastru zahrnují spektrum od těles parogenerátorů přes hydraulické systémy a armatury až po řídící a kontrolní systémy, vše včetně vývoje. Naše firmy dodávaly nízkotlaké a vysokotlaké ohříváky páry, čerpadla, armatury, potrubní systémy, části řídicích a bezpečnostních systémů a mnohé další," vypočítal manažer NSK Jaroslav Vidiševský.
Vláda letos v létě rozhodla, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady jsou při současných cenách 400 miliard korun. Zakázku získala korejská společnost KHNP.
Pondělí, 9. prosince 2024, 18:39
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.