Sádrové sochy, rukopisy či zvukové záznamy z fonografických válečků. Všechny tyto artefakty se digitalizace ve Vlastivědném muzeu Olomouc snaží chránit před poškozením. Také se ale díky moderním technologiím zpřístupňují široké veřejnosti.
Digitalizace vyšla Vlastivědné muzeum asi na pět milionů korun. Za ty pořídilo kvalitní fotoaparát, monitor a skener. Takovéto technologie umožňují precizní dokumentaci a tím i ochranu sbírek před fyzickým poškozením. „Mnohé předměty musíme často nejdříve restaurovat, aby mohly být digitálně zpracovány. Tento proces je sice časově náročný, ale nezbytný pro zachování autenticity a hodnoty našich sbírek,“ vysvětlila vedoucí Oddělení péče o sbírky Vlastivědného muzea Silvie Novotná.
Digitalizace také všechny artefakty zpřístupňuje veřejnosti. Jedinečným aspektem projektu byla digitalizace fonografických válečků. Tyto zvukové záznamy jsou staré i přes sto let. „Naše kolekce fonografických válečků patří mezi největší v muzeích ČR. Digitalizace zajistila jejich přesnou identifikaci a převedení historických záznamů do digitální podoby. Díky tomu můžeme poslouchat melodie a hlasy z minulých století,“ doplnila kurátorka Veronika Sovková. Na projektu digitalizace se podílela i Zvuková laboratoř Národního muzea.
Středa, 29. ledna 2025, 08:43
Do nové etapy fungování vstupuje letošním rokem areál letního kina v centru Olomouce. Areál pod hradbami v sousedství arcidiecézního muzea a katedrály sv. Václava má nového provozovatele. Ten kromě kulturního programu bude řešit i výstavbu nové...
Všechny digitalizované předměty muzeum postupně zveřejňuje na webových stránkách či na portálu eSbírky a v digitální knihovně Manuscriptorium. Muzeum chce v budoucnu investovat i do velkoformátového skeneru či mikroskopu, který umožní ještě lepší dokumentaci. "Portál eSbírky je česká online platforma, která zpřístupňuje digitalizované předměty ze sbírek muzeí, galerií a dalších institucí. Jeho hlavním cílem je ukázat veřejnosti kulturní bohatství, a to nejen v podobě fotografií, ale i s doprovodnými informacemi o předmětech. Lidé zde mohou najít vše od historických artefaktů až po přírodovědné sbírky. Portál je navíc užitečný nejen pro běžné návštěvníky, ale i pro badatele, studenty a další odborníky," dodala Novotná.
Olomoucké Vlastivědné muzeum má v současnosti přes milion sbírkových předmětů a řadí se tak mezi největší muzea u nás. Projekt digitalizace byl finančně podpořen Evropskou unií a Ministerstvem kultury.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
KDY začne digitalizovat obrovské knihovny Vatikán ? jsou přístupné pouze kněžím a navíc cca od 70let věku ! ať mne opraví kdo to ví přesně. Pochopím že o ně má Vatikán strach aby nebyly zničeny, ale přístup církve spíše napovídá že nechtějí aby byl všeobecně známý obsah VELMI starých knih. Inkasovat peníze od států, domluvit si s politiky výjimky.... to ano. Např.valorizace důchodů byla omezena ale valorizace náhrad církvím proběhla ... zvláštní že ?