Studentka objevila v Olomouci 19 druhů rostlin, které zatím nikdo v ČR nenašel. Dostala cenu

Autoři , | Foto Věra Kafková

Devatenáct druhů rostlin, které v České republice doposud nikdo nenašel, objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Dostala za to cenu od České botanické společnosti.

Ve své bakalářské práci studentka Věra Kafková zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.

"Během mapování jsem prozkoumávala celou zájmovou oblast, abych prošla opravdu každou ulici. Městská flóra se rychle mění v prostoru a čase. Člověk nikdy neví, na co narazí, a to mě na tom bavilo. Botanika a především floristický průzkum je něco, v čem jsem se opravdu našla, co mě naplňuje," uvedla Kafková.

Mezi její nejvýznamnější objevy patří tráva milička, původem z Ameriky, která je jedním z nových druhů na území Česka. V Olomouci ji botanici pozorovali už dříve, ale nerozeznali, že jde o nový druh. "Objev nového druhu trávy, který se obtížně rozeznává od jiných trav, vyžaduje výborný pozorovací talent. To byl jeden z důvodů, proč jsme právě za tento nález udělili cenu pojmenovanou na památku jednoho z našich nejlepších botaniků," vysvětlil udělení ceny předseda České botanické společnosti Milan Chytrý.

VIDEO: Život čápat z Moravského Berouna visel na vlásku. Ptačí sirotci už baští kvanta kuřat a myší

Na komíně v Moravském Berouně už zůstat nemohla. Pro čapí mláďata ve městě na Šternbersku vyrazili s výškovou technikou v minulém týdnu hasiči. Čtveřice malých čápů totiž přišla o oba rodiče a i jejich život visel na vlásku. Přežila nakonec jen tři...

Mezi dlažebními kostkami v ulicích města studentka zmapovala také vějířovku, běžně pěstovanou okrasnou rostlinu původem z Austrálie, o jejímž zplanění zatím nebyly v Evropě žádné záznamy. Ve spáře mezi chodníkem a zdí domu objevila například také dymnivku žlutou pocházející z jižní Evropy. "Se změnou klimatu se u nás daří rostlinám z teplých krajin. V chodníkové dlažbě se uchytila paprika roční, která pochází z tropické a subtropické Ameriky," popisuje ve svém výzkumu studentka.

Její výsledky ukazují, že města jsou vstupní branou nepůvodních druhů rostlin na české území. Rostliny se do měst dostávají například zplaněním z okrasných výsadeb i šířením podél silnic, přičemž městské prostředí vytváří příznivé podmínky pro jejich růst. Jednou z hlavních cest pro jejich šíření jsou také železnice. Podle odborníků se česká flóra postupně mění a částečně tomu napomáhají i změny klimatu.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, rostliny, město, výskyt, školy, vysoké, Olomouc, tráva, Amerika, Evropa, cena

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.