V posledních dnech mají Hanáci jedinečnou příležitost vidět losa na vlastní oči. Nemusí přitom chodit do žádné zoologické zahrady. Los, který odbočil z obvyklé migrační trasy z Polska jihozápadním směrem, se více než týden zdržuje v okolí Těšetic.
Los se koncem září vydal z Prahy východním směrem a přes Svitavy dorazil 13.10. až do olomouckého prostoru vymezeného silnicí D46. U silnice D35 se jeho postup východním směrem zastavil. "Již více než týden se zdržuje v relativně otevřené krajině v okolí Těšetic. Podle našich informací opakovaně navštívil i obytné území obce. Takové chování je krajně nezvyklé, neboť los jako typický obyvatel lesních biotopů obvykle žije skrytě. Kontaktovali jsme zoologické zahrady chovající v ČR losy a máme potvrzeno, že jim žádný z chovanců nechybí, takže se skutečně jedná o divoké zvíře," uvedl Jiří Šafář, vedoucí olomouckého střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Los evropský je volně žijící živočich, který se vyskytuje v severních lesích Evropy, Asie a Ameriky. Jedná se o silně ohrožený druh. Dospělý samec dosahuje hmotnosti až 600 Kg. Los obvykle není útočný a lidem se vyhýbá. "Avšak los pohybující se na Olomoucku vykazuje určité známky atypického chování. Pohybuje se v otevřeném terénu i za dne, vstupuje do neoplocených zahrad, prochází i zastavěnou částí obcí, neutíká před lidmi. Při překročení takzvané útěkové vzdálenosti by se mohlo stát, že los v sebeobraně zaútočí. K takovému útoku používá los přední nohy, kterými kope a ostrými kopýtky může způsobit i vážné tržné rány," upozornil Šafář. Pozor si musí dát i řidiči, kteří by losa mohli v okolí, kde se pohybuje, potkat na méně frekventovaných silnicích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.