Primátorem Přerova je ode dneška lídr vítězného hnutí ANO Petr Měřínský, kterého na ustavujícím zasedání zvolili 18 z 35 hlasů zdejší zastupitelé. Měřínský ve funkci přerovského primátora vystřídal čtyřiasedmdesátiletého Vladimíra Puchalského ze Společně pro Přerov, který již nekandidoval. Koalici v Přerově po říjnových volbách vytvořilo ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. V zastupitelstvu má koalice těsnou většinu 18 hlasů.
Primátor Měřínský byl zvolen veřejně, návrh opozice na tajnou volbu neprošel. Ruku pro jeho zvolení zvedlo 18 zastupitelů, deset bylo proti a sedm se zdrželo. „Je to pro mne obrovská čest a odpovědnost, doufám, že se mi podaří naplnit všechna očekávání. Doufám, že budu funkci zastávat tak dobře jako můj předchůdce," uvedl po volbě Měřínský.
Náměstkyní primátora za ANO byla zvolena Hana Mazochová, bude mít na starosti ekonomiku, řízení projektů a investice. Za ODS byli do funkcí náměstků zvoleni Michal Zácha, který bude mít na starosti majetek, a Petr Kouba, který dostane školství. Zvolen byl již také pátý uvolněný člen rady, radní Tomáš Navrátil za hnutí ANO. Jeho uvolněná funkce je novinkou ve složení rady. Navrátil bude uvolněným radním pro koordinaci rozsáhlých dopravních staveb, které město v příštích letech čekají.
Těsnou většinou bylo nakonec zvoleno i zbývajících šest neuvolněných radních. Za ANO to je Petr Vrána, Bohumír Střelec a Milan Passinger. Radními za ODS je Jakub Navařík a Marek Dostál. Posledním radním se stal zástupce koalice lidovců a TOP 09 Tomáš Dostal.
Opoziční zastupitelé volbu primátora, jeho náměstků a radních provázeli četnými námitkami a dotazy. Kritizovali křehkost koalice i to, že povolební spolupráce nebyla nabídnuta více subjektům. Funkci uvolněného radního označili z apolitickou trafiku. „Koalice má jen velice těsnou většinu a nevěříme, že vydrží celé čtyři roky. Máme za sebou čtyři roky plné výhrad, zejména ze strany ODS. Koalice je tvořena dvěma subjekty, které proti sobě čtyři roky stály," uvedl Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova a jeho místních částí).
ANO ve volbách získalo 24,3 procenta a deset mandátů, ODS 15,2 procenta a šest křesel a koalice lidovců a TOP 09 5,9 procenta a dva mandáty. V opozičních lavicích usedne sdružení Společně pro Přerov, které dosud radnici vládlo a mělo i primátora. Do voleb šlo společně s Piráty a získalo čtyři mandáty. Čtvrté skončilo také se čtyřmi mandáty sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, v minulém období bylo součástí koalice. Do opozice se dostali také komunisté se čtyřmi zastupiteli, SPD se třemi mandáty a STAN se dvěma zastupiteli.
Před čtyřmi lety získalo ANO 21,99 procenta voličů a devět mandátů, druhé skončilo sdružení Společně pro Přerov, které získalo osm mandátů za 20,07 procenta hlasů. Třetí skončila KSČM s 11,72 procenty a pěti mandáty. Koalici tvořilo Společně pro Přerov s hnutím ANO, Nezávislými a se sdružením Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Koalice se nakonec rozpadla, když smlouvu loni v září vypověděli Nezávislí a Prosperita.