Přerovské letiště čeká mohutný rozvoj. Armáda sem chce přestěhovat některé své útvary, do Bochoře se ze základny v Pardubicích zřejmě přesune také výcviku pilotů vojenských vrtulníků. Státní podnik LOM Praha o tom definitivně rozhodne do konce května. Letiště tak čekají obří investice a nová pracovní místa.
Armáda z Bochoře odešla před dvanácti lety, nyní se sem některé útvary začínají vracet. Výcvik pilotů má na starosti státní podnik LOM Praha, který spravuje letiště v Pardubicích a v Bochoři. "Je evidentní, že pardubické letiště a vzdušný prostor začínají být přeplněné. Požadavky na výcvik ze strany armády rostou a letiště Přerov se nabízí jako řešení. Už jsme jednali se starosty, zmapovali jsme zájem v regionu o zaměstnání a rozhodujeme se o tom, že bychom sem k prvnímu lednu příštího roku přesunuli celý výcvik pilotů vrtulníků," potvrdil ředitel LOM Praha Jiří Protiva.
Přineslo by to investice v řádu několik desítek milionů korun například do rekonstrukce hangáru nebo pojezdových ploch, počet zaměstnanců, techniků a civilních pracovníků by se zvýšil ze současných dvaceti asi na padesát. Od příštího roku by tak v Přerově létalo až šest cvičných vrtulníků Enstrom 480 a tři vrtulníky Mi-17. Kvůli opravám pardubického letiště už dnes v Bochoři probíhá výuka asi deseti studentů.
"Létalo by se stejně, jako dnes. Ve všední dny od 9 do 22 hodin, v pátek maximálně do 14 hodin a o víkendech zcela výjimečně. Cvičíme hlavně Armádu ČR, občas máme i nějaký zahraniční kontrakt, naposledy ze Srbska nebo Gruzie. Celá doba létání však nemusí být vůbec naplněná," vysvětlil ředitel Centra leteckého výcviku Jaroslav Špaček. Výcvik zahrnuje základní ovládání vrtulníků, ale i létání podle navigace nebo v noci.
Středa, 19. února 2025, 11:05
Lidé z Přerova a zejména z okolí přerovského letiště se musí připravit na zvýšený hluk. Do Bochoře se totiž přemístila vrtulníková letka z letiště v Pardubicích, které prochází opravou. Vedení letiště ubezpečuje, že výcvik nebude probíhat v noci.
Přesun výcviku do Přerova by znamenal rozvoj pro celou okolní oblast. "Naše aktivity společně s aktivitami armády budou znamenat rozvoj služeb a podnikání v celém regionu. Definitivní rozhodnutí o přesunu vrtulníků očekáváme do konce května," podotkl ředitel LOM Praha Protiva.
Obce v okolí a město Přerov rozvoj letiště vítají. "S vedením letiště a armádou úzce spolupracujeme a jsme plně informovaní. Víme, že přesun výcviku a armády pro nás bude plusem, protože to přinese investice a další zdroje. Budeme za to rádi," potvrdil starosta Bochoře Tomáš Volek.
Přerovské letiště by se však v budoucnu mohlo dočkat řádově ještě větších investic, které by jeho význam posunuly na úplně jinou úroveň. Armáda sem chce v příštích letech investovat zhruba 2,5 miliardy korun, v první fázi by zde sídlilo až 600 vojáků z povolání a po roce 2035 až 1400 vojáků. Už dnes se sem postupně stěhuje prapor bezpilotních systémů z Prostějova, vojenská policie, prapor logistiky a sídlí zde také útvar celníků.
Strategický význam přerovského letiště podle expertů vzroste díky poslednímu dokončovanému úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Dálnice je hlavní komunikací pro přesun aliančních vojsk. Armáda letiště opustila v roce 2013.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám