Palírna U Zeleného stromu loni zvýšila tržby o tři procenta na 672 milionů korun a vykázala čistý zisk 1,8 milionu korun, který čtyřnásobně vzrostl. Hlavním motorem růstu byl vyšší prodej třtinového rumu Heffron. Ten likérka dováží z Panamy a v prostějovském sklepení dále dozrává.
Palírna U Zeleného stromu je nejstarší Palírnou v Evropě, letos oslavila 503 let od svého založení. Nejen, že vyrábí vlastní destiláty, ale v dřevěných sudech tu dozrávají i dovezené lihoviny. Jednou z nich je panamský rum Heffron.
Ředitel firmy Pavel Kadlec ve výroční zprávě uvedl, že v loňském roce likérka znásobila jeho prodej. Palírna tak vykázala růst tržeb i přesto, že se zákazníci kvůli avizovanému zvýšení spotřební daně na alkohol předzásobili už v roce 2019.
Duchovním otcem rumu je master blender Francisco Fernández, přezdívaný Don Pancho. S výrobou rumů má více než padesátiletou zkušenost, vyrábí ho z melasy získané z cukrové třtiny. Poté probíhá fermentace, destilace a zrání.
V Panamě rum zraje pět let v sudech, které jsou vyrobeny z amerického bílého dubu. Po dozrání putuje do Palírny U Zeleného stromu v Prostějově, kde dále dozrává. Podmínky prostějovského sklepení jsou jiné než v Panamě, a tak rum dostane vlastnosti, které by jinak nezískal. Dovážený rum má sílu 74 procent alkoholu, při stáčení dosahuje 38 procent.
V podzemních sklepech v Prostějově dozrávají i další destiláty. Některé rok, některé i sedm let. "Není pravidlo, že čím déle se destilát staří, tím lépe. Musí se hlídat a pravidelně degustovat,“ vysvětluje Pavel Hampl z prostějovské likérky.
Chuti šéfuje blend master. Denně ochutná okolo pěti vzorků, a jakmile projde všechny sudy, začíná znovu.
Sudy, ve kterých destilát dozrává, se dělají z evropského dubu. "Například na Starou mysliveckou se používá dřevo z evropského dubu. Někdy máme dub z Ameriky, ale ten má větší pórovitost dřeva, což má vliv na rychlost staření,“ dodal Hampl.
V průběhu zrání v sudu dochází ke ztrátám. "Říká se tomu andělská daň. Postupem času se odpařuje nějaké množství alkoholu. Máme vypozorované, že při odpoledních směnách je daleko větší andělská daň než při ranních směnách,“ vtipkuje Hampl.
Alkohol v sudech ovlivňuje i vlhkost a teplota. Každý sud je ve své podstatě unikátní a destiláty dozrávají nejen v dřevěných sudech, ale i v nerezových kádích.
Výroba lihovin je složitý proces. "Ovoce by se mělo nasbírat v té nejvyšší cukernatosti, prostřednictvím ovocného kvašení vzniká líh. Tento připravený kvas se vlévá do destilační kolony a zahřívá se. U nás se zahřívá plynem. Teplota varu vody a líhu je rozdílná, a tak jsme schopni selektovat lihové páry, které ochlazujeme, kondenzujeme a chytáme finální destilát,“ popsal Hampl.
"Palírna byla založena 4. července 1518 Vilémem z Pernštejna, který dal právo várečné jednatřiceti domům v Prostějově. Jedním z nich byl i dům U Zeleného stromu. Majitel by hajný, a proto svůj dům takhle pojmenoval,“ dodal Hampl. Palírna dříve sídlila na prostějovském náměstí, dnes obývá areál bývalého pivovaru.
Pátek, 20. března 2020, 19:00
Stovky litrů konzumního lihu, kterým lze nahradit desinfekci, začala zdarma distribuovat do nemocnic v Olomouckém kraji společnost Palírna U Zeleného stromu v Prostějově. První zásilka byla ve středu doručena do Fakultní nemocnice Olomouc, řekl...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.