Grafiky, akvarely a koláže Kamila Lhotáka ze soukromých sbírek představuje výstava Poezie techniky v prostějovském muzeu. Samouk s poetickým pohledem na svět a nadšením pro techniku byl jedním ze zakládajících členů Skupiny 42 a vždy tíhnul k avantgardě. Výstava končí ve druhé polovině ledna.
Kamil Lhoták je známý jako návrhář kostýmů, ilustrátor, grafik a malíř, podílel se také zhruba na dvanácti filmech, jako například Veselý cirkus, Vzorný kinematograf Haška Jaroslava nebo To jsou bratři v triku 1956.
"Výstava děl oblíbeného umělce Kamila Lhotáka, samouka s poetickým pohledem na svět a nadšením pro techniku představuje především grafiky, ale také akvarely a koláže ze soukromé kolekce sběratele Radovana Špačka. Sbírka vznikala posledních sedmnáct let," láká kurátorka Markéta Hamzová.
Výstava ukazuje Lhotákovu tvorbu od úplně první litografie z roku 1944 přes oblíbené náměty portrétů a techniky až po drobné grafické listy, pf a exlibris. Lhoták byl jedním ze zakládajících členů Skupiny 42. Přestože vystudoval právnickou fakultu, od mládí tíhnul k modernímu umění a především k předválečné avantgardě. "V jeho tvorbě najdeme odkazy na soudobé umění, například tvorbu Roye Lichtensteina a na tehdy nové umělecké směry jako op-art," upozornila Hamzová.
Kamil Lhoták neměl lehký život, v roce 1915 ve třech letech onemocněl obrnou, která mu způsobila celoživotní kulhání. V roce 1938 se oženil s židovkou Herthou Guthovou, po celou druhou světovou válku tak manželům hrozil transport do koncentračního tábora. Stal se členem Umělecké besedy a spoluzakládal Skupinu 42. Jezdil do Paříže, ale prošel krizí a rozvodem, protože nepatřil mezi oficiálně podporované umělce. Jako úplně první československý malíř však v roce 1980 obdržel významnou Herderovu cenu. Zemřel v roce 1990.
Výstava Poezie techniky je k vidění v hlavní budově prostějovského muzea do 21. ledna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.