Dnes, 06:50
Laskavý císařský řez, při kterém měla možnost vytáhnout si miminko z dělohy pod vedením lékaře sama, prožila v šumperské porodnici jedna z maminek. Cítila jsem se viděná, vnímaná a respektovaná, jako žena i matka, říká rodička. Na tento zážitek už nikdy nezapomene.
"Původně jsem chtěla rodit ve Fakultní nemocnici v Ostravě právě kvůli možnosti laskavého císařského řezu, protože jsem věděla, že v mém okolí se tento způsob zatím nenabízí. Něco mi ale říkalo, že bych to měla zkusit vykomunikovat v Šumperku, kde mám důvěru a zázemí. A podařilo se," neskrývá spokojenost maminka Denisa, která před pár dny v Šumperku přivedla na svět dceru Julii.
Císařským řezem končí v Česku zhruba každé čtvrté těhotenství. Čím dál více lékaři přistupují k takzvanému laskavému císařskému řezu, jemnému, šetrnému a respektujícímu zákroku. Cílem je přiblížit prožitek z narození miminka co nejvíce přirozenému porodu, i když je nutná břišní operace. U laskavého císařského řezu se žena neuspává, je při vědomí a aktivně se porodu účastní.
"Prožila jsem něco, co považuji za jeden z největších darů svého života. Měla jsem jedinečnou možnost vytáhnout si své miminko z dělohy sama, samozřejmě pod bezpečným vedením lékařů. Po porodu následoval okamžitý a nepřerušovaný bonding, miminko zůstalo na mém hrudníku, žádné oddělování, žádné zbytečné zásahy," popisuje průběh porodu Denisa.
Neděle, 11. května 2025, 07:12
V pondělí 12. května si svět připomíná Mezinárodní den zdravotních sester. Jednou z těch, které se důležité profesi věnují už mnoho let je Veronika Poštulková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk. „Sestřičky...
Porod se odehrával v klidu a pohodě. "Lékaři i veškerý personál vytvořili prostor, kde jsem se cítila viděná, vnímaná a respektovaná jako žena i matka. A to vše v porodnici, kde se tento typ porodu standardně nedělá, ale kde byli ochotní umožnit výjimečný zážitek," dodává novopečená maminka.
V šumperské porodnici lékaři standardně nabízí maminkám možnost doprovodu partnera či jiné blízké osoby i k císařskému řezu. Samozřejmostí je okamžitý kontakt kůže na kůži, bonding, ihned po narození miminka, stejně jako je tomu u spontánního porodu. "Pokud je to možné, novorozenec je přiložen přímo na hrudník matky, což podporuje jejich vzájemnou ranou vazbu a přispívá k lepšímu zahájení kojení a zpracování zážitku z porodu jak pro maminku, tak i pro miminko," vysvětluje primář gynekologické-porodnického oddělení Karel Huml.
Paní Denisa se svým přáním na laskavý císařský řez přišla přibližně okolo 20. týdne těhotenství. "Prioritou pro ni bylo prožít si laskavý císařský řez. Vše jsme komunikovali a s blížícím se termínem porodu jsme pak už jen řešili poslední detaily jeho průběhu," dodal v tiskové zprávě zástupce primáře Michal Procházka.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám