Na Šumpersko se sjedou o víkendu flašinetáři ze šesti zemí

Autoři | Foto Andrzej Harassek [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Pětadvacet flašinetářů z šesti zemí zamíří o víkendu na své setkání v Pekařově na Šumpersku. Atmosféru doby z přelomu 19. a 20. století navodí flašinetáři na svých nástrojích nejen v samotné osadě, ale také ve Velkých Losinách, Hanušovicích a v Rapotíně. Právě Pekařov má k flašinetům mimořádný vztah, v osadě se totiž tyto nástroje vyráběly před druhou světovou válkou.

"Letos se setkání zúčastní zhruba 25 flašinetářů z České republiky, Francie, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska. Absolvují v ČR téměř 14 turné, protože vystoupí v Praze, Liberci, Pekařově a Brně, když ještě část z nich o minulém víkendu zajela do Donoval na Slovensku," uvedl pořadatel akce Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné.

Flašinetáři v dobovém oblečení se představí lidem nejprve v pátek u ruční papírny ve Velkých Losinách. Poté se přemístí před hostinec Na Rychtě v Hanušovicích, kde se jejich ručně malované kolovrátky budou zrcadlit v kapotách historických vozidel, které na akci rovněž dorazí, uvedl pořadatel. V Pekařově se jejich setkání uskuteční v sobotu jako součást Pekařovské pouti. Většina z nich přijede s malými přenosnými jazýčkovými nebo píšťalovými flašinety. Někteří vlastní i velký píšťalový flašinet, který může dosahovat rozměrů až dva metry.

Letos bude na setkání ale ještě chybět největší píšťalový flašinet od firmy Franz Kolb&Söhne, který pořádající sdružení koupilo ze soukromých sbírek. Půldruhého metru dlouhý flašinet má 70 klapek a čtyři rejstříky a na světě jsou jen tři jeho exempláře. "Ani letos se nepodařilo dokončit zrestaurování flašinetu s ohledem na jeho velikost a náročnost oprav," uvedl Černohous.

Setkávání flašinetářů má v Pekařově dlouhou tradici. V osadě se před druhou světovou válkou vyráběly v dílně Franz Kolb&Söhne varhany a flašinety. Někdejší zemědělec Kolb tehdy svými výrobky zásoboval celou Evropu i svět. O množství a kvalitě vyrobených nástrojů svědčí i velký počet dochovaných flašinetů v muzejních i soukromých sbírkách nejenom v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky okres Šumperk, druhá světová válka, Velké Losiny, Hanušovice, Rapotín, Franz Kolb, Česko, Slovensko, Německo, Francie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.