Jeden z nejkrásnějších hřbitovů na Moravě oslavil stodvacáté výročí

Autoři | Foto Prostejov.eu

Konec května přinesl významné výročí od založení Městského hřbitova Prostějov. Oficiální vysvěcení a formální otevření připadlo na 27. května 1900, ale úplně první pohřeb se zde konal až prvního července. Zatímco původní křesťanský hřbitov se nacházel nedaleko centra města u kostela sv. Petra a Pavla, nový hřbitov, k jehož vybudování koncem 19. století přispěly nejen hygienické, ale také estetické důvody, zaujal místo za městem v Brněnské ulici.

Stavební projekt měl na starost tehdejší městský stavitel Jan Skoupil a prvním správcem nového místa odpočinku se stal František Havránek, městský zahradník, který se staral o výsadbu zeleně a zahradní estetiku objektu. 

Pietní místo od života městského shonu odděluje novorenesanční brána, nesoucí informaci o letopočtu založení a první a poslední písmeno z řecké abecedy. Alfa a omega tak symbolizuje počátek a konec v analogii k lidskému životu. 

Na necelých osmi hektarech půdy se kromě řady umělecky cenných pomníků a náhrobků nachází smuteční obřadní síň, urnový háj, kolumbárium, ale také novější vsypová loučka.  

V případě, že byste měli pro místa posledního odpočinku zvláštní slabost a chtěli si ho projít skrz naskrz celý, museli byste mezi hroby a památníky ujít přesně pět kilometrů. Původní koncept správce Havránka zahrnoval parkovou úpravu, jejíž součástí byla stávající stromová alej a vonný sad kvetoucích keřů. V současnosti přibyly také nové stromy okrasných hrušní, liliovníků nebo višní. Prostor stále prochází opravami a rekonstrukcemi. Mezi ty nejnovější patří rozšíření urnových hrobů a kolumbárií.  

Od roku 1958 je objekt hřbitova nemovitou kulturní památkou. Mezi chráněné hroby patří například hrob básníka Jiřího Wolkera, novináře Josefa Krapky-Náchodského nebo hudebního skladatele Františka Neumanna. 

Termín kolumbárium pochází z latinského columbarius, což v překladu znamená holubník. Ve starověkém Římě označovalo podzemní hrob s výklenky pro urny s  pozůstatky zemřelých. V současnosti jde o stavbu nebo stěnu s uzamykatelnými výklenky, určenými pro uložení uren, vystavení portrétů zemřelých a upomínkových předmětů. Zdroj: www.etymonline.com

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hřbitov, výročí, památka, smrt, Prostějov, Morava, František Havránek, kostel, Jiří Wolker, František Neumann

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.