Téměř třímetrový pískovcový pomník Rudoarmějce, který za minulého režimu stál na náměstí Hrdinů v Jeseníku, se dostal do muzea v nedaleké České Vsi. Socha, jejímž předobrazem byl údajně kapitán Mark Fedorčenko, se tak stane součástí muzejní expozice věnované zajateckým táborům na Jesenicku.
Socha stála na jednom z jesenických náměstí do 90. let. "Za minulého režimu se u ní konaly pietní akce a manifestace. Pak byl téměř třímetrový pískovcový pomník odstraněn a na více než pětadvacet let skryt před zraky veřejnosti," uvedla mluvčí mluvčí jesenické radnice Lucie Musialová.
Pomník byl několik let v prostorách technických služeb a následně i v areálu bývalé kotelny, odkud se stěhoval. Žádosti České Vsi o přesunutí pomníku do muzea vyhověli jeseničtí zastupitelé na konci února.
O měsíc později ji pracovníci technických služeb společně s tvůrcem expozice Romanem Janasem převezli do depozitu muzea. "Jsme rádi, že socha opustila Jeseník a své uplatnění najde v muzeu v České Vsi," uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.
Pomník nyní bude v péči restaurátorů. Podle zástupců radnice má ulomené některé části. "Patrné jsou na něm rovněž zbytky červené barvy," dodala mluvčí radnice.
Socha rudoarmějce Marka Fedorčenka, který padl při osvobozování města, stála v parku u knihovny do roku 1991. Pomník byl postaven na počest osvobození republiky Rudou armádou. Neznámí vandalové ji dvakrát poničili červenou barvou, poté byla přemístěna do skladu technických služeb.
O jejím osudu rozhodovali jeseničtí zastupitelé v minulosti několikrát. V roce 2006 odmítli snahu komunistů sochu znovu vystavět. Úsilí komunistů podpořilo v petičním archu tehdy 300 obyvatel, další lidé v čele s lidovci proti této myšlence ostře protestovali. Zastupitelé nakonec rozhodli, že žádná socha s politickou tematikou ve městě stát nebude.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Třeba i změnit rozhodnutí předchozího zastupitelstva, ale mlátit tady prázdnou slámu 75 let po válce je k ničemu
Zastupitelé nakonec rozhodli, že žádná socha s politickou tematikou ve městě stát nebude. Tak pro zastupitele: Byl to jeden z mnoha národností, kteří za naši svobodu položili život. Nevím co je na tom politického. Hlupáci.
Ani v Jeseníku nedokážou ohodnotit oběti svého osvobození? Kdyby nebylo těchto obětavých vojáků, kteří měli kdesi matky, manželky, děti, milenky a přesto museli jít osvobozovat neznámou zem, už byste nyní tyhle starosti, kam jejich sochy zastrčit neměli. Hitler by nám připravil úplně jiné starosti.