Počasí dnes31 °C, zítra31 °C
Pondělí 15. července 2024  |  Svátek má Jindřich
Bez reklam

Cena už klesla o 150 milionů. Stát vyhlásil osmou aukci Hanáckých kasáren v Olomouci

Stát vyhlásil v pořadí už osmou aukci na prodej rozlehlého areálu Hanáckých kasáren v centru Olomouce. Nové kolo je naplánované na 30. a 31. července, minimální cena klesla na 111 milionů korun. Původně chtěl stát objekt prodat za 262 milionů.

Do elektronické aukce se může přihlásit každý, kdo splní podmínky a před jejím začátkem složí kauci 15 milionů korun. "Aby aukce byla úspěšná a přinesla vítěze, musí v ní padnout alespoň jeden příhoz, a to nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 111 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit minimálně o 100 tisíc korun," uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

V předchozích sedmi elektronických aukcích se státu nepodařilo pro kasárny najít kupce, stát proto jejich cenu postupně snižuje.

Stát se snaží areál Hanáckých kasáren prodat poté, co v jeho prostorách skončil provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a Olomoucký kraj nemovitost odmítl bezúplatně převzít. Památkově chráněný objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal stát na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Vláda pak v roce 2020 schválila jeho prodej.

Minimální cena areálu Hanáckých kasáren postupně klesá. Loni byla snížena z 262 milionů na 249 milionů korun, letos v dubnu na 248 milionů korun, v květnu na 199 milionů korun a v červnu na 149 milionů korun.

Opevnění koryta Bystřice v Olomouci projde opravou. Vodohospodáři sníží i hladinu Moravy

Ve druhém červencovém týdnu by měly začít práce na obnově nábřežních zdí řeky Bystřice v Olomouci. Čtyřměsíční rekonstrukce si vyžádá také vypuštění jezové zdrže na řece Moravě, do které se Bystřice vlévá. Na největším olomouckém toku tak dojde...

O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s olomouckou radnicí a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto na začátku letošního roku zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí Hanáckých kasáren. "V případě úspěšného výběrového řízení ÚZSVM umožní Olomouckému kraji, městu Olomouc nebo Univerzitě Palackého v Olomouci tzv. dorovnání nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení," podotkla Tesařová.

Hanácké kasárny využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdné. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, které nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil Olomoucký kraj zájem už v roce 2014, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či kanceláře. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo. Oprava památkově chráněné budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů Kč, ceny stavebních prací a materiálů od té doby výrazně vzrostly.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky dražba, Hanácká kasárna, cena, pokles, zájem, Olomouc, Olomoucký kraj, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Univerzita Palackého v Olomouci, Ukrajina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Cena už klesla o 150 milionů. Stát vyhlásil osmou aukci Hanáckých kasáren v Olomouci  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.