Pro zemědělce potíž, pro ornitology ovšem zajímavá příležitost pro pozorování. Po vydatných zářijových povodňových deštích zůstávají na některých místech v Olomouckém kroji zaplavené části polí. Dočasné laguny lákají vodní ptáky včetně raritních druhů.
Podle ornitologa a ochránce přírody Jiřího Šafránka přitahují polní jezera v oblasti střední Moravy stovky až tisíce vodních ptáků, kteří v tomto období táhnou do jižních krajů. Na pozorování vyrážejí odborníci například mezi Kojetín a obec Bezměrov, kde na polích zůstává rozsáhlá vodní laguna. „Je skoro dva kilometry dlouhá a půl kilometru široká. Na hladině jezera se zdržují desítky labutí a stovky kachen několika druhů včetně ostralek štíhlých a hvízdáků eurasijských,“ popisuje Šafránek.
Vodní plochy jsou příhodným prostředím také pro početná hejna racků chechtavých a bělohlavých. „Ojediněle se mezi nimi objevují i rackové středomořští a žlutonozí nebo racek černohlavý. Podmáčená pole přitahují i řadu druhů severských bahňáků, kteří zde hledají potravu – utopené žížaly. Mimo desítek čejek chocholatých zde ornitologové pozorovali jespáky obecné a bojovné, kulíky bledé a písečné. Největší radost ale při pozorování udělala koliha velká a břehouš rudý,“ říká zástupce Moravského ornitologického spolku.
Pondělí, 7. října 2024, 20:34
Ve speciálních vitrínách si mohou návštěvníci olomoucké zoo prohlédnout sbírku 117 zvířecích lebek, expozice plní výchovně vzdělávací poslání instituce. Většina preparátů pochází přímo ze Svatého Kopečku, instalace výstavních prvků a příprava lebek...
Jiří Šafránek dodává, že další velká polní jezera jsou například na Prostějovsku u Biskupic či na Olomoucku u Dubu nad Moravou či poblíž obce Skrbeň. „Pro nás je to mimořádná věc, takové záplavy naštěstí nejsou tak často, ale když jsou tady a voda se rozlije do polí, využíváme to k pozorování. Na zaplavené plochy jezdí řada pozorovatelů, každý den zde nacházejí něco nového, ta jezera jsou obrovská. Voda se na nich drží i měsíc od záplav, klesá postupně,“ podotkl Šafránek.
Druhy, které jsou v těchto místech k vidění výjimečně, se nyní objevují v nezvykle velkých počtech nebo se hejna zdržují podstatně déle než obvykle. „Například kulíci bledí se u nás zastavují každoročně ale ne v tak velkých počtech, tentokrát se zde zdrželi i několik týdnů. Břehouš rudý se na střední Moravě objevuje jednou za pět let, nyní tady vydržel tři týdny, bylo vidět, že zde má dostatek potravy. U tenkozobce opačného je zase zajímavé, že se na střední Moravě objevil naopak velmi pozdě,“ komentoval přerovský ornitolog.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.