Po náročných směnách vyrážel ve volném čase dobrovolnicky pomoci do oblasti zdemolované povodněmi také Jiří Merkuda, vojenský hasič běžně působící v Centru zabezpečení munice v Týništi nad Orlicí. Na Jesenicko si dovezl i svůj vlastní bagr a s bohatými zkušenostmi přispěl k akutní likvidaci ohromně rozsáhlých následků přírodní pohromy.
Na pomoc v regionech zasažených povodněmi nasadila Armáda České republiky přibližně čtyři tisíce vojáků různých specializací, příslušníci bezpečnostních složek ale mířili na pomoc lidem v nouzi také ve svém volném čase. Jedním z dobrovolníků se stal rotmistr Jiří Merkuda – vojenský hasič, který je s kolegy dohlíží na armádní muniční sklady v Týništi nad Orlicí. Rozhodl se, že z Královehradeckého kraje vyrazí do poničené oblasti na pomoc. Navíc s vlastní těžkou technikou, které bylo s ohledem na míru ničivých následků na Jesenicku, Šumpersku, Opavsku či Ostravsku málo.
„Když jsem tu katastrofu sledoval v televizi, měl jsem pocit, že musím něco udělat. A když jsem se na facebookové skupině dočetl, že se v Písečné potýkají s nedostatkem těžké techniky, neváhal jsem ani vteřinu, i když to mám 125 kilometrů daleko,“ objasnil na webu ministerstva obrany Jiří Merkuda, jak se ocitl v zasažené obci.
Vojenský hasič prožil náročné momenty, kvůli své touze pomoci se na téměř neviděl se svou rodinou. Zařadil se mezi dobrovolníky, kteří poskytli neocenitelnou podporu lidem v zoufalé situaci.
„Na začátku jsme vůbec nevěděli, kde máme začít. Každá zahrada byla zanesená bahnem, troskami a špínou, zdálo se, že práce nikdy neskončí,“ popisuje rotmistr Merkuda, který před dvaceti lety začínal v armádě jako psovod v Konici na Prostějovsku.
Zkušený voják a hasič ocenil přístup a odhodlání lidí tváří v tvář pohromě. „Dokázali zachovat chladnou hlavu, být nápomocní jeden druhému a neztrácet naději. Mnozí přišli opravdu o vše, nejde jen o materiální ztráty, ale osobní věci, vzpomínky s velkou osobní hodnotou,“ popsal Merkuda, který sám přemítal nad nepředstavitelně těžkou situací, při které museli lidé opustit své domovy a po několika dnech se vrátit na místo zkázy. Zároveň vyzdvihuje práce všech záchranných složek a dobrovolníků v oblastech zasažených povodní.
S obnovou pomáhal v údolí řeky Bělé díky svým bohatým zkušenostem a také vlastní stavební technice. „Ne každý má doma bagr. Já si rád práce kolem domu a na zahradě dělám sám. Nebo s bagrem pomůžu svým známým,“ vysvětlil s úsměvem vojenský hasič. V Písečné se zapojil do odklízení materiálu a odpadu z přibližně třech tisíc metrů čtverečních pozemků, šlo o odhadem o 500 metrů krychlových nepořádku, v přepočtu přibližně 60 nákladních aut.
„Svým příkladem ukázal, že pomoc a solidarita jsou důležitou součástí služby nejen v armádě, ale i v civilním životě. Jeho zručnost při práci s technikou výrazně urychlila záchranné práce. Zkušenosti získal nejen dlouholetou hasičskou praxí v armádě, ale i při vlastních mimopracovních činnostech,“ mluvčí Agentury logistiky Armády ČR Jakub Moravec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.