Ke hledání systémových řešení a preventivních opatření pro zmírnění násilného chování dětí a mládeže se na mezirezortním jednání v sídle Vlády České republiky připojili také zástupci města Šternberk. Zástupci ministerstev, samospráv i institucí zdůrazňují, že je potřeba problémům předcházet a změnit i způsob jejich řešení. Úřady a organizace by měly zohlednit i těžké životní zkušenosti dětí žijících ve složitém prostředí.
Minulý týden se ve Strakově akademii se uskutečnilo meziresortní jednání k problematice narůstajícího násilí mezi dětmi a mladistvými. Odborníci zdůraznili potřebu systematického přístupu založeného na včasné detekci rizik a spolupráci mezi organizacemi a institucemi.
„Výzkumy ukazují, že až 80 procent dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí. Je proto nutné, abychom těmto dětem a jejich rodinám pomáhali včas a s pochopením pro jejich těžkou situaci. Taková pomoc musí být dobře organizovaná – jak v jednotlivých městech a obcích, tak v celé republice. Klíčová je spolupráce všech odborníků, kteří s rodinami pracují,“ uvedla v tiskové zprávě zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Pátek, 8. listopadu 2024, 20:08
Nedaleko centra Šternberku vznikl během přibližně 18 měsíců nový Domov pro seniory, radnice reagovala na dlouhodobě rostoucí poptávku po tomto typu sociální služby. Výsledek investice v hodnotě 170 milionů korun zajistí ubytovací kapacitu pro 50...
Do Prahy na jednání zamířil také starosta Šternberku Stanislav Orság (ODS) a velitel Městské policie Šternberk Libor Šamšula. Město na Olomoucku se v posledních měsících ještě intenzivněji věnuje projednávané problematice, dlouhodobé komplikace gradovaly v létě napadením a zraněním nezletilé dívky. Radnice vyvolala sérii jednání, zaměřila se na rozšíření kamerového systému i počtu strážníků. „V našem městě vidíme, jak důležitá je včasná prevence a spolupráce všech institucí. Potřebujeme ale větší podporu pro práci s ohroženými rodinami a konstruktivní diskusi o případných legislativních změnách,“ dodal k setkání ve Strakově akademii starosta Orság.
Podle náměstkyně primátora Děčína Anny Lehké (Volba pro Děčín) je důležitým počinem také vytvoření meziměstské platformy, která slouží pro sdílení zkušeností a koordinovaný postup. Zkušenost z praxe představil Rudolf Jakubec, ředitel Výchovného ústavu a dětského domova se školou Boletice nad Labem: „V našem zařízení vidíme rostoucí počet dětí umístěných kvůli násilnému chování. Současný systém ústavní péče potřebuje zásadní modernizaci a posílení odborné složky, aby mohl skutečně pomáhat dětem s vážnými poruchami chování a zároveň chránil veřejnost.“
Pátek, 8. listopadu 2024, 13:03
O další dva automatické radary se na začátku listopadu rozšířila síť měřičů rychlosti v obcích na Olomoucku. Nové přístroje instalovala firma do obcí Babice a Komárov nedaleko Šternberku, kde by měla zařízení přispět ke zklidnění provozu a zvýšení...
K postupnému zlepšování situace má přispět stabilní financování preventivních programů, podle účastníků jednání je klíčovým aspektem také systematický sběr dat a vyhodnocování účinnosti jednotlivých kroků a procesů.
„Ministerstvo vnitra připravuje sérii opatření, včetně posílení preventivních programů a potřebných intervencí, která by měla napomoci řešit násilí páchané na dětech i dětmi,“ informoval Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.