Počasí dnes9 °C, zítra10 °C
Pondělí 16. prosince 2024  |  Svátek má Albína
Bez reklam

Pietní akty i přelety vrtulníků. Olomoucký kraj si připomene výročí a oběti obrovské letecké bitvy

Nebe nad Olomoucí, Přerovskem, Prostějovskem, Šumperskem či Novojičínskem se 17. prosince 1944 proměnilo v epicentrum největší letecké bitvy 2. světové války na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Moravy. Právě v den 80. výročí souboje německé Luftwaffe a americké 15. letecké armády USAAF se uskuteční několik vzpomínkových akcí napříč regionem – například v Přerově, v Troubkách, v Rokytnici u Přerova a také v Olomouci.

V letech 1944 a 1945 se nad územím dnešní České republiky odehrála celá řada leteckých bitev, ta největší se datuje k 17. prosinci 1944. V zamračeném nedělním dni se nad střední Moravou střetly stovky amerických a německý letadel, střetnutí bývá označováno také jako Krvavá neděle.

„Američané z 15. letecké armády USAAF tehdy vyslali ze svých základen v jižní Itálii celkem 527 svých bombardovacích a 300 stíhacích letounů proti cílům v Horním Slezsku, kde se nacházel strategicky důležitý komplex tří závodů na výrobu syntetického benzinu,“ připomíná na webu Přerova Dušan Krpec z Československé obce legionářské. První dvě rafinerie vyráběly asi 35 tisíc tun pohonných hmot měsíčně, třetí produkovala 15 tisíc tun.

Podle historiků Američané kvůli dalším bojovým operacím neočekávali velký odpor, ale jejich předpoklad nebyl správný. Radary zachytily americké letouny nad Chorvatskem a německé síly vyrazily do bitvy, ke které došlo právě nad Olomouckým krajem. „Epicentrum zhruba půlhodinové bitvy se nacházelo na Hané, na Přerovsku, Prostějovsku, Olomoucku a Šumpersku, kde se zřítilo nebo havarovalo osm amerických bombardovacích B-24 Liberatorů, dva doprovodné stíhací P-38 Lightningy a jeden P-51 Mustang, ale také většina ze sestřelených německých stíhaček – prokazatelně jich bylo 29, ale dost pravděpodobně až 35,“ doplňuje Krpec.

Les u Uničova vydal takřka po osmdesáti letech stíhačku Luftwaffe. Pilot zřejmě zahynul ve velké bitvě

V těžce přístupném lesním terénu našel amatérský historik u Paseky na Uničovsku trosky německého stíhacího letounu Focke-Wulf 190. Stroj se tam zřítil před 77 lety, kdy probíhala jedna z největších leteckých bitev nad územím bývalého protektorátu. V...

Mnozí obyvatelé se před osmdesáti lety stali očitými svědky dopadu sestřelených strojů. „Shodou okolností se někteří pozorovatelé nacházeli poblíž havarovaných letounů a tehdy také docházelo k osudovým setkáním se šťastnějšími členy osádek, kteří včas opustili své poškozené stroje a na padácích se bezpečně snesli na zem. Mnozí místní lidé projevili značný kus osobní odvahy a riskovali životy své i svých nejbližších nezištnou pomocí americkým pilotům,“ zdůraznil v Přerovských listech historik Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově.

Pietní akce budou probíhat v den výročí bitvy od dopoledních hodin právě na Přerovsku, dějištěm první části vzpomínkové události bude od 11 hodin Městský hřbitov v Přerově, následovat bude hudební program na náměstí T. G. Masaryka v Přerově a poté od 13 hodin pietní akt na hřbitově v Troubkách a o hodinu později u památníku padlých amerických a kanadských letců v Rokytnici. Uctění památky obětí bojů proběhne od 15:20 také na olomouckém ústředním hřbitově v Neředíně. Na akcích vystoupí Vojenská hudba Olomouc, nad regionem budou také prostředky vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou. „Památka padlých vojáků bude mimo jiné uctěna přeletem vrtulníků, a to nejen nad Troubkami, ale následně i nad Rokytnicí a Olomoucí,“ doplnila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

U příležitosti 70. výročí bitvy, tedy před deseti lety, navštívili Českou republiku dva přímí účastníci mohutné vojenské operace - američtí střelci Orville Hommert a Hjalmar Johansson. V roce 1944 patřili k nejmladším členům peruti. „Byla to vůbec první Johanssonova letecká mise. Vyprávěli, jak noc před útokem visel na dveřích velitelství letky seznam posádek, které následující den poletí, i s jejich jmény. Netušili ale ještě kam. Ve tři ráno je pak vzbudil někdo z velitelství, ať se připraví. Nasnídali se a pak šli do místnosti, kde byla mapa velká od stropu po zem. Na ní bylo pomocí příze označeno místo útoku. Johanssona sestřelili nad Maďarskem, v zajetí Němců a pak i Rusů strávil několik měsíců. Hommert měl štěstí, z mise se vrátil v pořádku na základnu,“ vzpomínal pro Přerovské listy na setkání kameraman Martin Cín.  Orwille Hommert zemřel v roce 2017, Hjalmar Johansson pak o rok později.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Olomouc

Štítky Historie, letecká bitva, krvavá neděle, Olomouc, druhá světová válka, Přerov, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pietní akty i přelety vrtulníků. Olomoucký kraj si připomene výročí a oběti obrovské letecké bitvy  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.