Desítku nových tůní v letošním roce vybudovali pracovníci chráněné oblasti v Litovelském Pomoraví. Chtějí tak vytvořit podmínky pro vzácné druhy živočichů a rostlin, například pro žebratku bahenní nebo čolka velkého. Tito obojživelníci patří v přírodě mezi nejrychleji ubývající druhy.
Více jak desítka nových tůní vznikla v šesti lokalitách napříč Litovelským Pomoravím.
"Přestože jsou nové tůně díky vydatným podzimním srážkám a záplavám již zcela plné vody, koncipované jsou jako přirozeně vysychavé, takzvané periodické. Některé budou závislé na úrovni spodní vody v propustném štěrkovém podloží, jiné zase na vodu ze srážek. Znamená to, že dostatek vody bude v tůních zejména v jarních měsících s dostatkem vláhy. K pozdnímu létu pak většina postupně vyschne. Zabrání se tak například nežádoucímu trvalému výskytu invazních druhů ryb," vysvětlil Richard Kabelka z Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.
Díky tomuto projektu vzniknou příhodné podmínky pro nejrůznější vzácné druhy živočichů a rostlin, například pro žebratku bahenní nebo obecnou nebo pro čolka velkého.
"Tito obojživelníci v naší přírodě patří mezi nejdramatičtěji ubývající druhy. I díky těmto opatřením však v našem CHKO mohou stále úspěšně přežívat. Vývoj nově zbudovaných tůní a jejich postupné osidlování organismy budeme bedlivě sledovat," slibuje Kabelka.
Úterý, 10. prosince 2024, 17:04
Agentura ochrany přírody a krajiny si nechává zpracovat studii, kde by bylo možné nechat řekám a potokům po zářijových zničujících povodních v Jeseníkách volný prostor. Po omezení regulace toků volají i ochránci přírody a někteří starostové....
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.