Podrobnému poznání automobilů a kamionů na elektrický pohon se na seminářích v uplynulých týdnech věnovali hasiči z Olomouckého kraje. Při školeních byly k dispozici ukázky vozidel, které přibližují rozdíly a úskalí, které je potřeba při zásahu proti požáru či vyprošťovacích pracích zohlednit.
Specifika kamionů na elektrický pohon prozkoumávali na lednovém semináři hasiči v prostorách požární stanice v Olomouci společně s odborníky z společnosti VOLVO Trucks Czech Republic. „Nákladní vozidla znamenají pro hasiče výzvu při zásahu – jejich velikost, váha i konstrukční řešení mnohdy komplikují vyprošťovací a hasební práce. Automobily na alternativní pohon jsou pak ještě větším oříškem. Zajímají nás proto podrobnosti o různých typech baterií, jejich specifické vlastnosti, uložení i přístup k nim, bezpečnostní prvky a technologická řešení. Detailní informace mohou být totiž při našem zásahu klíčové,“ komentovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Neděle, 12. ledna 2025, 18:57
Důležité doplnění vybavení za půl milionu korun získaly jednotky dobrovolných hasičů v Olomouci. Kromě ochranných pomůcek se jedná například o radiostanice či defibrilátor. V letošním roce by se hasiči z městské části Chválkovice měli dočkat nového...
Na plochu v areálu olomoucké požární stanice ve Schweitzerově ulici přivezli zástupci firmy také elektrické nákladní vozidlo, u kterého se mohli hasiči podrobněji seznámit s jednotlivými prvky, které mohou hrát roli při boji požárem či záchraně osob. „Využili jsme této možnosti a prověřovali jsme funkčnost takzvané nouzové zástrčky pro elektromobily, což je nové zařízení, které slouží k uvedení elektrovozidla do nabíjecího režimu. Tím jej při zásahu zajistíme proti nežádoucím akcím a zvýšíme tak bezpečnost zasahujících hasičů. Na vývoji konektoru se podíleli právě příslušníci ze stanice Olomouc. Speciální zástrčky máme uložené v kraji na všech výjezdových vozidlech pro případný zásah s elektromobilem,“ upozornila mluvčí Balážová.
V závěru loňského roku se hasiči z Olomouckého kraje vzdělávali také v oblasti osobních aut na elektrický pohon, kdy instruktoři se specializací pro vyprošťování u dopravních nehod získali důležité informace i od servisních techniků z firmy Samohýl Motor. V České republice jezdí podle statistik ministerstva dopravy přibližně 36 tisíc elektromobilů. „Hasiče zajímaly nové typy baterií, jejich uložení, technologická řešení, možnosti jejich odpojení a další detaily, které jim mohou usnadnit zásahy s tímto typem vozidel. Díky perfektní spolupráci se soukromou firmou nezůstalo jen u slov, ale naši instruktoři mohli různé typy elektromobilů prozkoumat a prodiskutovat se servismany naše požární postupy,“ ocenila za hasičský sbor Lucie Balážová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.