Sto padesát figurantů a přibližně stejný počet policistů se v průběhu úterka zapojilo do rozsáhlého cvičení v oblasti přerovského zimního stadionu. Od ranních hodin se příslušníci pořádkových jednotek ze šesti krajů věnovali nácviku taktik a opatření při zajišťování bezpečnosti zejména při rizikových sportovních utkáních.
Cvičení pod taktovkou policejního prezidia neslo název Stadion2024, v Přerově se jeho konání přeneslo až do roku 2025. Akce byla totiž původně plánovaná na třech místech v České republice v průběhu loňska, nácviky proběhly také v Praze a v Chomutově. V Přerově se ale cvičení v říjnovém termínu kvůli povodním v regionu neuskutečnilo a termín posunul na polovinu února.
Policisté se zaměřili na nácvik celkem pěti modelových situací, z toho tři byly dílčí. „Čtvrtá je komplexní, kdy se všechny tři předchozí spojí dohromady. Poslední pak zahrnuje evakuaci zimního stadionu při nahlášení nástražného výbušného zařízení,“ přiblížil Radek Karlík, náměstek ředitele Ředitelství služby pořádkové policie policejního prezidia. Cvičení bylo rozplánované až do odpoledních hodin.
Pondělí, 10. února 2025, 12:17
S velkou ostudou probíhá plesová sezona v Olomouci. O víkendu musela policie krotit dvě rvačky opilých tanečníků. Do jedné z nich se na třídě Kosmonautů zapojilo dokonce přes deset výtržníků. Dvě osoby jsou zraněné, jeden člověk skončil v nemocnici....
K přerovskému zimnímu stadionu dorazily pořádkové jednotky ze šesti krajů včetně dvou speciálních pořádkových jednotek z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.
„Jsme v Přerově, kde se nám naskytla příležitost, že je místo teritoriálně dostupné pro všechny cvičící jednotky. Součástí cvičení je pěší doprovod hostujících fanoušků, který se běžně dělá při bezpečnostním opatření tohoto typu. Další část pak probíhá uvnitř stadionu,“ komentoval Tomáš Marcaník, instruktor ze speciální pořádkové jednotky Jihomoravského kraje, který měl průběh akce na starosti. Policisté se tak před stadionem i uvnitř budovy vyrovnávali s násilným chováním i například se simulovaným zdravotním kolapsem, při kterém museli prokázat připravenost poskytnout první pomoc.
Netradiční dění pozorovali kolemjdoucí na ulici a dokonce i uvnitř zimního stadionu, při policejním cvičení nebyla budova prázdná, naopak stadion byl v provozu pro veřejné bruslení a tak rodiče s dětmi sledovali činnost policistů a figurantů v ochozech. S ohledem na přítomnost veřejnosti nebyly při cvičení zapojeny různé akustické či pyrotechnické prostředky.
Modelová situace zahrnovala příchod skupiny fanoušků ke stadionu, kteří přitom porušovali různá pravidla, neposlouchali výzvy policie a navíc byli napadeni dalšími skupinami příznivců soupeře. Došlo tak na několik potyček, když členové pořádkových jednotek zadržovali osoby podezřelé ze spáchání protiprávního jednání.
„Přibližně sto figurantů jsou policisté takzvané základní odborné přípravy, ze vzdělávacích zařízení v Holešově a v Brně. Další padesát pak přijelo z Bezpečnostně právní akademie Brno,“ sdělil náměstek Karlík.
Kromě pořádkových jednotek byli v akci také psovodi se služebními psy či členové antikonfliktního týmu. „Antikonfliktní týmy nám výrazně pomáhají při zvládání situací, které by mohly vygradovat až k výtržnictví nebo narušení veřejného pořádku. Je to poslední předstupeň před nasazením zákonné síly,“ podotkl plukovník Karlík.
Úterý, 18. února 2025, 14:31
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.