Dnes nad ránem mohli lidé na území České republiky pozorovat nevšední jev. Na noční obloze se objevila světla, ve kterých lidé viděli meteory, bolidy nebo rovnou návštěvy z vesmíru. Podle prvotních informací mělo jít o zánik jedné z družic systému Starlink, později odborníci upřesnili, že k vidění byl zánik posledního stupně nosné rakety Falcon 9.
Zánik rakety mohli lidé sledovat ve středu 19. února 2025 zhruba minutu po tři čtvrtě na pět ráno, a to na velké části území České republiky, zejména však na severu Čech. Video planoucích stop na obloze se objevilo také na jedné z facebookových skupin zaměřených na dění v Olomouci. Lidé v komentářích uvažovali zda se jedná o meteority či družice, přemítali i nad místem dopadu předmětu.
„Při dlouhém, vodorovném letu byla patrná celá řada hořících trosek. Vzdáleně připomínaly pomalý průlet spršky meteorů. Právě malá rychlost ale napověděla, že o nějaký ten šutr z vesmíru tentokrát nepůjde,“ popsali odborníci z Hvězdárny a planetária Brno na své facebookové stránce.
Video zachycující desetkrát zrychlený záznam úkazu, který trval zhruba minutu a půl, pořídila také kamera brněnské hvězdárny sledující severní obzor.
Nejdřív zástupci hvězdárny informovali o tom, že šlo o zánik jedné z družic systému Starlink. Později své tvrzení změnili. „Bylo možné sledovat zánik posledního stupně nosné rakety Falcon 9. Nikoli, jak to původně vypadalo, jedné z družic systému Starlink, které Falcony vynášejí. Raketa startovala 2. února 2025 na misi Starlink 11-4. Bohužel se poslednímu stupni nepovedlo udělat deorbitační zážeh a tak byl jeho zánik v atmosféře neřízený,“ vysvětlili pracovníci hvězdárny.
„Podle stránek aerospace.org byl na 6:20 SEČ 19. 2. 2025 s uvedenou nepřesností 3 hodiny předpovězen návrat rakety Falcon 9 R/B (ID 62878), která byla do vesmíru vypuštěna 1. 2. 2025. Střed okna pro návrat do atmosféry odpovídal poloze na západním pobřeží Černého moře, k návratu do atmosféry však došlo o jeden oblet kolem Země dříve,“ uvedl Lukáš Shrbený z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.