Středa, 2. července 2025, 08:16, aktualizováno před 9 hodinami
Kvůli sporu o délku bazénu, který by měl vzniknout v Prostějově, zorganizovali občané petici pro vyhlášení místního referenda. Magistrát označil více než tři tisíce získaných podpisů za neplatné, přípravný výbor s tím ale nesouhlasil a obrátil se na soud. Krajský soud v Brně dal občanům za pravdu a postup města označil jako nepřiměřený.
Při finálních přípravách obrovské investice do nového plaveckého bazénu prosazuje vedení města Prostějova variantu s deseti pětadvacetimetrovými drahami. Plavci mají ale v Prostějově početný oddíl a jsou přesvědčeni, že výrazně vhodnější by byl padesátimetrový bazén, který doporučila i provedená studie. O podobě bazénu chtějí vyvolat referendum, kde by sami občané mohli vyjádřit svůj názor. Předpokladem pro uspořádání místního referenda je získání dostatečného počtu podpisů od oprávněných osob, tedy těch, kteří mají právo volit do zastupitelstva obce.
Pátek, 13. června 2025, 13:07
Referendum o délce bazénu v Prostějově jde k soudu. Podle petičního výboru město hledá formální a nepodstatné chyby, aby hlasování voličů zabránilo. Radnice tvrdí, že ničemu nebrání, představitelé města však veřejně prohlašují, že referendum je...
Výbor referenda odevzdal v květnu na radnici petici s více než 3600 podpisy, podle zákona jich bylo potřeba 3464.„“ Magistrát ale po kontrole informoval na webových stránkách, že stovky záznamů je neplatných z různorodých příčin jako jsou nečitelné, chybějící nebo špatné údaje. Archy podle města někdo upravoval a měly také obsahovat podpisy lidí například bez trvalého bydliště v Prostějově. Později podle trenéra TJ Prostějov a zmocněnce přípravného výboru referenda Jakuba Jílka označil prostějovský magistrát celou podpisovou listinu zahrnující 230 archů jako vadnou proto, že oprávněné osoby neměly v době sběru podpisů k dispozici informaci o adresách trvalého pobytu členů přípravného výboru. Podle Jílka se mělo jednat pouze o drobnou nepřesnost v čísle popisném a orientačním.
„Kdo se rozhodne organizovat referendum, bere na sebe odpovědnost nejen vůči zákonu, ale i vůči občanům, jejichž důvěru chce získat. Pravidla platí pro všechny stejně, nelze je ohýbat ani zpětně přizpůsobovat podle situace. A pokud dojde k pochybení, nelze hledat viníka jinde,“ prohlásil k výsledkům kontroly petičních archů na začátku června primátor Prostějova František Jura (ANO).
Občané usilující o vyvolání referenda se kvůli postupu magistrátu obrátili na Krajský soud v Brně. Verdikt soudu vyzněl ve prospěch příprav veřejného hlasování. „Soud shledal návrhovou argumentaci přípravného výboru, jíž se bránil vůči postupu města, opodstatněnou, a proto rozhodl výrokem I. tak, že návrh na konání místního referenda ve věci výstavby nového plaveckého bazénu v Prostějově nemá nedostatky ve smyslu § 11 odst. 1 písm. c) zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu. Tím dal soud jasně najevo, že absence adres členů přípravného výboru, ani drobný nedostatek v adrese jednoho z členů přípravného výboru jistě neovlivňuje vůli petentů k podpisu a není tedy možné na tomto drobném nedostatku stavět neplatnost návrhu na vyhlášení referenda,“ citovali zástupci přípravného výboru z rozsudku.
Úterý, 3. června 2025, 17:06
V aktuálním květnovém vydání prostějovských Radničních listů jsem opět narazil na pozoruhodnou úvahu pana náměstka primátora Miloše Sklenky (ANO), reagující na text Aleše Matyáška. Pan náměstek se už tradičně obává, že snahou o referendum ve věci...
Radnice zveřejnila odpoledne stanovisko k usnesení soudu, podle kterého se rozsudek týká jen části závad, které magistrát při kontrole popsal. „Soudní rozhodnutí se nevztahuje na věcnou správnost celého návrhu ani nijak nezpochybňuje další důvody, pro které město návrh jako nevyhovující označilo. Ostatní závažné nedostatky nebyly soudem přezkoumávány, a tedy zůstávají v platnosti,“ stojí na webu Prostějova, zástupci města připomínají, že podle jejich posouzení lze uznat pouze podpisy 1958 občanů, což by na vyhlášení referenda nestačilo.
Záměr vybudování nového areálu s pětadvacetimetrovým bazénem je již ve finální fázi příprav, jako předpokládaný termín výstavby uváděla radnice rok 2026.
„Občanům města bylo dáno ze strany soudu jasně najevo, že jejich hlas se počítá a že město není oprávněno rušit jejich podpisy na základě banálních a bezvýznamných nedostatků. Tento klíčový posun ve věci prostějovského referenda znamená, že nyní zbývá jen doplnit zkratku města v adrese a nahradit podpisy o které jsme přišli vlivem duplicit a návrh se po úpravě adres může odevzdat jako bezchybný. V této situaci je na místě, aby vedení města zastavilo všechny kroky ohledně projektu nového bazénu do doby rozhodnutí občanů v referendu. Přípravný výbor znovu podá návrh na vyhlášení referenda v co nejkratším možném čase,“ uvedla předsedkyně plaveckého oddílu TJ Prostějov Daniela Tobolová.
„Věříme, že po rozhodnutí Krajského soudu přestane vedení města se svou kampaní proti referendu a přípravnému výboru, který se žádných nedovolených manipulací nedopustil, se omluví,“ dodali zástupci výboru referenda.
Tento názor ale vedení Prostějova zřejmě nesdílí. „Strategické investice, jako je výstavba městského plaveckého bazénu, jsou primárně v gesci zastupitelstva města. To nese odpovědnost za hospodaření s veřejnými prostředky i za dlouhodobý rozvoj města,“ tvrdí představitelé radnice. „Zastupitelstvo plní své přijaté usnesení z 25. června 2024 o variantě bazénu 25 metrů krát 10 drah. Pro hlasovalo 27 z 33 přítomných zastupitelů. Nikdo nebyl proti, šest zastupitelů se zdrželo,“ dodal primátor Jura.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám