Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 29. srpna 2024, 16:04
S návratem dětí do škol po prázdninách roste riziko dopravních nehod, zejména v září. Rodiče by měli své děti důkladně připravit na bezpečnou cestu do školy, včetně opakování pravidel silničního provozu a chůze. Řidiči by měli být obzvláště obezřetní, zejména v blízkosti škol, na sídlištích a u zastávek MHD, kde může dojít ke střetu s nepozornými dětmi. Důležité je i správné používání autosedaček a reflexních prvků pro zvýšení viditelnosti dětí.
Blížící se začátek školního roku je patrný nejen podle nabídek školních potřeb v obchodech, ale i díky zvýšenému provozu kolem škol. S návratem dětí do škol je třeba připomenout, že jejich bezpečnost na cestě do školy by měla být prioritou jak pro rodiče, tak pro motoristy. Děti se po prázdninách často hůře soustředí, což může vést k nebezpečným situacím v dopravě. Věnovat zvýšenou pozornost právě v tomto období je nezbytné pro předcházení dopravním nehodám.
Září patří mezi ty horší měsíce dopravní nehodovosti dětí ve věku 0-14 let, není však nejhorší. V letech 2019-2023 se stalo celkem 24 365 dopravních nehod s účastí dítěte ve věku 0-14 let. Při těchto nehodách bylo 52 osob usmrceno, 480 těžce zraněno a 9 357 osob lehce zraněno. Nejhorším rokem byl rok 2019 s počtem 16 usmrcených, 113 těžce a 2 143 lehce zraněných. Loňský rok bylo usmrceno 7 osob, 100 těžce a 2 053 lehce zraněno. Výrazný pokles v letech 2020 a 2021 je snadné přisuzovat covid opatřením a na dlouhé měsíce uzavřením škol prezenční výuce.
Největší riziko je v ranních a pozdních odpoledních hodinách, kdy děti přicházejí či odcházejí ze škol a v jejich okolí se po dvouměsíční pauze opět potkávají se spolužáky. Při dovádění a pošťuchování může dítě nenadále vstoupit do vozovky. Řidiči by proto měli sledovat nejen provoz na silnici před sebou, ale také v blízkém okolí silnic. Nejvíce nehod se děje mezi 14. a 17. hodinou odpolední, ranní špička před začátkem školy (7-8 hod) se řadí na 6. pozici. A jak si na tom stojí kalendářní měsíce? Nejtragičtější v posledních 5 letech byly červen a srpen, oba po 8 usmrcených osobách, dále s 6 osobami duben a červenec, na pátém místě pak září s 5 usmrcenými osobami. Naopak mezi nejbezpečnější měsíce patří ty zimní, od listopadu do února.
Děti se do školy dostávají různými způsoby, ať už pěšky, na kole, koloběžce nebo s pomocí rodičů, kteří je vezou autem. „Rodiče by měli svým dětem připomínat, že jsou v kterékoliv roli účastníky silničního provozu a že je nutné být obezřetný a dodržovat pravidla, která pro daný typ účastníka platí,“ zdůrazňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. U některých škol se zavádějí tzv. „školní ulice“ s omezeným provozem, což dětem umožňuje bezpečněji dorazit pěšky nebo hromadnou dopravou. Také parkoviště K+R (Kiss and Ride) poskytují bezpečné zóny pro rychlé vysazení dětí z auta.
Rodiče by měli své děti učit a opakovat jim pravidla bezpečného pohybu v průběhu celého roku. Před začátkem školního roku nevyjímaje, zejména pak připravit na cestu do školy nejmladší – prvňáčky nebo ty, kteří začnou cestovat do školy sami. „Cestu do školy je důležité s dětmi naplánovat, projít, natrénovat. Nemít pouze jednu variantu, ale variant několik. A to i pro případy, že by se v okolí trasy neplánovaně něco stalo (nehoda, oprava, havárie) nebo se děti doprovázely navzájem část cesty, co kdyby se zasnily natolik, že zapomenou odbočit na tu jedinou naučenou trasu,“ upozorňuje Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.
Vzhledem k tomu, že legislativa se čas od času mění, a některá pravidla mají dospělí zažitá natolik, že nepředpokládají nutnost děti s něčím seznamovat, je vhodné si základní pravidla a možná právě ony zajímavosti připomenout. „Většinu dospělých v produktivním věku nenapadne se na přechodu pro chodce otočit v momentě, kdy se uprostřed přecházení na semaforu rozsvítí červená barva. Bohužel až třetina dětí a seniorů je schopna se vrátit, protože přecházet se má přeci jen na zelenou,“ uvádí příklad Novotná.
Na tento školní rok si Tým silniční bezpečnosti přichystal novinku, která bude určena zejména pedagogům. Každý měsíc bude školám distribuovat Markétin dopravní newsletter, který bude inspirací pro pedagogy. „Každý měsíc bychom se rádi věnovali podrobněji nějakému dopravně-bezpečnostnímu tématu. Shrnuli bychom pravidla, zásady, seznámili se zajímavostmi a dostupnými best practices materiály k procvičení daného tématu,“ představuje Polák. Vyjma této novinky se Tým silniční bezpečnosti připojí v tomto roce ke komunikační kampani VOLVO #PocitBezpeciVDenNejistoty.
Na bezpečnost nejen dětí v silničním provozu upozorňujeme v rámci projektu Markétina dopravní výchova, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Policie České republiky, Platforma VIZE 0, z.ú., ŠKODA AUTO a.s., společnost Sev.en Česká energie, VOLVO nebo společnost CYBEX. Více o projektu, jeho výstupy, materiály a další naleznete na dopravnivychova.cz.
Chodec:
Cyklista:
Spolucestující:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.